2017-12-09, 23:01
  #205
Medlem
Är det några här som ska rycka in nästa år till värnplikten? Ni får gärna dela med er isåfall vilken befattning ni är antagna till/preliminärt antagna till, o även era mönstringsresultat Själv så är jag prel intagen till Skyttesoldat på P7!
Citera
2017-12-10, 00:23
  #206
Medlem
Även blivande gmu:are får gärna skriva oxå tänkte vi kunde få lite fart i tråden
Citera
2017-12-10, 16:21
  #207
Medlem
Nu har man tagit studieuppehåll från universitetet för att rycka in nu om några månader, fasiken vad kul det ska bli!
Citera
2017-12-10, 22:24
  #208
Medlem
REALINs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cramptastic
Någon som har lite koll på "motivationsdelen" när man söker till pilotutbildningen? Krävs det att man har velat bli pilot sedan 3 års ålder, varit flygvapenungdom och har en pappa som är flygofficer för att man ska framstå som intresserad?

Nej, det krävs inte. Däremot krävs det att du nu har ett intresse och visar det genom engagemang och vissa kunskaper om vad tjänsten innebär och hur du når dit. Att komma dit och inte ha en aning om vad jobbet går ut på och varför du sökt är inte bra.

Citat:
Ursprungligen postat av bowlingJohan
Hej, jag har fått reda på att jag ska mönstra, men har inte fått min kallelse än. Det får man ca 2 månader innan det är dags. Är det till min nackdel att jag fyller år sent och därmed mönstrar senare? Eftersom att de börjar fylla upp utbildnings-platserna direkt så är jag orolig över att det inte ska finnas några platser kvar på de befattningarna som jag är intresserad av.

Mitt mål är att bli amfibieskyttesoldat. Kan även tänka mig skyttesoldat eller spaningssoldat. Är det fortfarande möjligt eller finns det andra utbildningar tillgängliga för mig som inte fanns tillgängliga för de som mönstrade tidigare?

Svårt att säga. Gör ditt bästa på testerna och sen ser du när du kommer till mönstringsförättaren. Borde finnas någon plats inom dom kategorierna. Ifall amfibiesoldat är ditt mål så kan du söka anställning där efter din grundutbildning även om den varit på annat förband.

Citat:
Ursprungligen postat av Dimak
Jag är nu ca 10 kg från mitt mål 77 kg , ifrån 130 hösten 2015, Vad är det man behöver träna mest för GMU för er som har gjort det (Förstår allt) men vad är det främsta man ska tänka på (förutom allt) ?

Samt att jag har haft det tufft i skolan alla åren, var arbetslös i kanske 2,5 år innan jag började på en folkhögskola, och pluggade upp gymnasie i 3 år, (kanske 3,5 är inte klar än) ska man ta med detta när man prata med psykiatrikern?

Bra jobbat, snart är du i mål! :-) Hos psykologen kommer ni prata om vad du gjort senaste åren och då kommer ni säkert komma in på den biten. Om du pluggar med framgång eller jobbar innan mönstring så kommer det underlätta då du visar att du presterar i vardagen.

Citat:
Ursprungligen postat av KulManglarn
Själv så är jag prel intagen till Skyttesoldat på P7!

Kul! När rycker du in?

Citat:
Ursprungligen postat av KaptenKnug
Nu har man tagit studieuppehåll från universitetet för att rycka in nu om några månader, fasiken vad kul det ska bli!

Härligt! Militärtjänst är något man bör ha provat på. Övertygad om att du inte kommer ångra dig.
Citera
2017-12-11, 17:22
  #209
Medlem
Kul! När rycker du in?
[/QUOTE

Yes! 17e september rycker jag in!
Citera
2017-12-11, 17:52
  #210
Medlem
Dimaks avatar
Tack!

Jag undrar om IQ (dator) testet, är det frågor eller är det rent av mattematik och naturkunskapsfrågor eller är det t ex frågor om "Värnar du om Sveriges demokrati "Ja" "Nej" frågor? på mönstringen !
Citera
2017-12-11, 21:00
  #211
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dimak
Tack!

Jag undrar om IQ (dator) testet, är det frågor eller är det rent av mattematik och naturkunskapsfrågor eller är det t ex frågor om "Värnar du om Sveriges demokrati "Ja" "Nej" frågor? på mönstringen !

När jag mönstrade var det inget sånt, utan det kommer frågor om hur tärningar kan se ut från olika vinklar, mattefrågor, naturkunskapsfrågor, synonymer och allmän ordförståelse! Det var det jag kom ihåg men det var säkert mer med
Citera
2017-12-12, 00:07
  #212
Medlem
Som jag har förstått det så har "IQ-testet" inte förändrats särskilt mycket över tid. Det som har försvunnit är väl telegrafitestet (man skulle skriva ner morsekod i bokstäver, de med 6 eller högre på IQ-testet fick göra det. Det började skitlätt med långsam kod, lätt tänkte jag. Sen insåg jag att det bara var "förövning". Sen när provet väl började gick det fortare och fortare, till slut fattade man ingenting *skratt* Di-da-di-di-di-da-di-da, tänk er en morsekod som går i järnet).

Som jag minns det bestod det av typ ordförståelse, viss fysik/matematik del (typ vilket kar kommer att fyllas först? En bild som visade typ 5 kar med olika utseenden och vätska som tillfördes) samt vika figurer. Alltså man fick se en bild på en massa sammansatta kvadrater, sen ska man "vika" ihop det till en figur (i huvudet). En kub är t ex. lätt att se, sen fanns det figurer med en jäkla massa kvadrater vilket gjorde det väldigt mycket svårare att "se" figuren framför sig.

Överlag skulle jag nog beskriva det som ett relativt normalt, förenklat IQ-test. Mycket med logik, men har även med utbildning att göra. T ex. ordförståelse och om man har läst mer matte/fysik har man nog en fördel. Det är inget svårt på så sätt, men visst påverkar nog utbildningen en viss del. Spatial förmåga (t ex. vika figurer) är däremot svårt att träna på.
Citera
2017-12-13, 17:39
  #213
Medlem
Vadarlekens avatar
Hej, det här står under sängen över mig, någon som vet vad kb betyder? Google gav inget.
https://i.imgur.com/PsdTGdjh.jpg
Citera
2017-12-13, 20:40
  #214
Medlem
KB står för Kompani Befäl och var en 15 månader lång utbildning under värnpliktstiden.
Citera
2017-12-14, 08:46
  #215
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KulManglarn
Är det några här som ska rycka in nästa år till värnplikten? Ni får gärna dela med er isåfall vilken befattning ni är antagna till/preliminärt antagna till, o även era mönstringsresultat Själv så är jag prel intagen till Skyttesoldat på P7!
Mönstrade med plikt tidigare i år och för mig blev det Jägarsoldat AJB 11månader, inryck 11Juni och KP i april.
Citera
2017-12-14, 12:43
  #216
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fryspase
Mönstrade med plikt tidigare i år och för mig blev det Jägarsoldat AJB 11månader, inryck 11Juni och KP i april.

Du har mycket att se fram emot! Lycka till
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in