Citat:
Ursprungligen postat av
slemhog
Det skulle det även, att få tag i en hyresrätt snabbt, om man avreglerar kösystemsprincipen och alla hyresvärdar istället lägger ut sina lägenheter med först till kvarn princip på någon liknande sida som blocket, hemnet eller finn.no med bibehållen bruksvärdeshyra.
En bil på blocket som ligger ute billigt går fort, en identisk bil som ligger ute fast till 50% högre pris går mycket långsammare. Är det brist då på den billiga bilen som fortare blir såld?
Ni dumma idioter blandar ihop kösystemsprincipen och hyresnivåer.
Nej, när du ska exemplifiera så blandar DU in pris.
Låter man inte betalvilja avgöra, måste man låta något annat. Vanligen ordnar civiliserade människor köper. Tom i Sovjet gjorde man det.
Vad du vill är att låta slumpen avgöra. Antagligen tänker du dig att du ska vinna mot Agda 67 år.
Och eventuellt att du ska sälja lägenheten svart och snika till dig.
Vad du inte tänker på är att de underprissatta lägenheterna knappt kommer ut på marknaden. VD för en av de största Fastighetsbolagen nämnde att de billigaste lägenheterna nästan aldrig omsattes. Du får sitta vid dator dygnet runt i 10 år utan att få dig en sådan.
Och genom att låta slumpen avgöra byggs inget. För du tänker väl inte ta ansvar och bygga och hyra ut till bruksvärdeshyra.