Citat:
Ursprungligen postat av
Basfakta
Ännu en liten fundering/fråga:
Per Rudberg lämnade som marinchef 1984 (flyttad av regeringen Palme?).
Bengt Wallroth lämnade som MUST-chef 1982 (flyttad av regeringen Palme?).
PG Vinge lämnade som Säpochef 1970 (efter konflikt med Palme).
Bo Anstrin lämnade IB 1978 men då var ju borgarna vid makten - ändå Palmes beslut?
Jag tycker mig alltså se ett mönster här. Frågan är om det finns eller bara är en chimär.
Hans Holmér skiljer då ut sig här eftersom han fick gå som Säpochef när borgarna tog makten 1976. Återkom när Palme åter blivit statsminister 1984 - nu som länspolismästare.
I övrigt har skeendet hösten/vintern 1985 börjat intressera mig mer och mer. Alf Karlsson pratar om PKK-hotet i augusti, Friheten i Sverige med Rudberg och von Hofsten i styrelsen i oktober, officersupproret med Hofsten i spetsen i november, Palmes info om Moskvaresan 15 dec, lagförslaget om att svensk polis skulle ansluta till främmande makt i händelse av en invasion, Säpo-männens övervakning mm.
Samt då uppgifterna om olika värvningsförsök av skyttar.
Sammantaget ser det ut som en uppmarsch.
Per Rudberg gick i pension 1984 , men var kvar som hemlig Krigs-ÖB kärnfullt återgivet i hans samtal med ÖB
Lennart Ljung
Morgonen efter MOP.
"Ska jag åka" säger PR och sedan svaret det legendariska svaret från LL [i]"Vi håller an och ser"
Bengt Wallroth blev stf försvarsstabschef med ett övergripande ansvar för militärens hemliga tjänster . Blev befordrad 1982 och kan av den anledningen inte varit sur på regeringen. Tidigt på morgonen första mars är han på plats hos försvarsminister
Roine Carlsson när LL kommenderas dit på morgonen.
P G Vinge fick Kicken av
Olof Palme och
Lennart Geijer och var inte nöjd med detta. Bara att läsa hans egen bok och
"Polisernas krig" av
Curt Falkenstam.
Bo Anstrin fick vara kvar i hemlig tjänst genom att hans "gudfader"
Stig Synnergren trixade lite med försvarsbudgeten. När dåvarande försvarsminister
Erik Krönmark fick nys om detta blev det kicken inom 24timmar.
Hans Holmer blev länspolischef i Stockholm. Upphöjdes till länspolismästare av OP 1984 och lydde inte längre under landshövdingen.
Hände mycket hösten 1985. Uppgifter från SIS om att OP var KGB tillgång. En tuff valrörelse i Harwardaffärens skugga. Höga sossar tyckte OP var sliten efter valet . Bofors vapenaffärer med DDR, Iran och Indien gick mot ett crescendo.
Bo Theutenberg tyckte sig ha OPs stöd i frågan om den vita zonen.
May Thunholm m väninna tigger pengar av
Ragnar Bjurfors för att bli av med OP. Dessa skulle slussas vidare till
Alf Enerström . Bara några fler exempel. Mitten av 80-talet var het i kalla kriget.