Citat:
Ursprungligen postat av
iesho
Grupp Barbro hade en bisarr storsvensk sida och en seriös sida som experter på radiosamband. Det storsvenska var en mental drivkraft och ett sammansvetsande motto, medan det seriösa var alldeles uppenbart möjligt att formellt hemligstämpla. Beroende på vad som kunnat hända skulle i nödfall en passande sida visats upp för politiker, poliser, kommissioner eller journalister.
Det storsvenska Barbro kunde uppenbarligen spionera på folk utan att möta några större hinder. Eventuellt tillsammans med andra grupper. Vilket kunde ge träning i radiosamband, skuggning och likvidering. Inte ens när de blev avslöjade - eller rent av avslöjade sig själva - behövde verksamheten läggas ner. Holmér trollade i några uttalanden: Säpo tar allvarligt på detta - Säpo ska undersöka saken - Och, gruppen existerar inte i den form som Ortmark påstår... Naturligtvis visste han att gruppen fanns och vad den hade för syfte.
Här har du helt fel. Grupp Barbro som Ortmark skriver om kunde:
a, inte spionera på folk utan att möta hinder. I själva verket åkte de dit 1971, blev utredda för olaga kårverksamhet och försvann. Det finns inga som helst rapporter om verksamhet efter 1971. Däremot höll man igång sin FRO-klubb och umgicks säkert med likasinnade ungefär som gubbgänget i Ögat håller på.
b, det var inga experter på radiosamband utan ett illustert gäng vinddrivna existenser med vanliga jobb.
Citat:
Allt stöd som grupp Barbro haft fram till MOP försvann runt 23:21 denna fredagskväll.
Jaha så det är därför det dröjde 30 år innan det flöt upp?? Allvarligt?!
Citat:
Att han (OF= mitt förtydligande) efter Barbro och Rune Sagnells död vände på steken har nog att göra med att han visste att grupp Barbro hade sitt ursprung i IB - som han gärna ville utlämna.
Det där resonemanget haltar också på alla sina ben.
A, Det är inte klarlagt att Sagnells grupp hade sitt ursprung i IB. Tvärt om är det klarlagt att Ortmarks grupp Barbro sprang ur hennes person och upprördhet över moraliskt förfall på 60-talet där knarkare och flummare ansågs vara samhällets gissel.
B, OF sa uppenbarligen för mycket. Han försökte förklä det hela men spekulationerna drog igång och över tiden muterade både hans och senare DF:s för att överensstämma med varandra och svära en senare Barbrogrupp fria utan att avslöja den och samtidigt svära en i praktiken anonym Grupp Barbro också fria. Det är en icke så effektiv logisk akrobatik.
DET som dock slår mig mest är med tanke på din aktivitet och dina skarpa svängar mellan fantasifulla teorier med iblande enda synliga mål att bekämpa vissa resonemang plötsligt lägger stor kraft på att backa upp denna story om en Barbrogrupp med lika stort mått av logisk akrobatik. Plötsligt håller du rygg på OF och DF med bakgrund i en gruppering inom Säpo och gamla IB som inte ens smyger med att de ansåg Palme vara en landsförrädare.
Hur skall vi se det?