2017-11-14, 19:44
  #48121
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Goggez
För ett år sedan byggdes det för lite.
http://omni.se/boverket-700-000-nya-bostader-maste-byggas/a/1k9B

Nu byggs det för mycket.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/skane/sverige-bygger-for-mycket-varnar-for-fastighetskrasch

Kom igen MSM...
Det första är en rapport från statliga boverket. Vad har det med MSM att göra. Hur tänkte du nu?
Det andra är en rapport från en tankesmedja. Vad har det med MSM att göra. Hur tänkte du nu?

Citat:
Ursprungligen postat av Ikea-Kamprad
Det kommer att gå illa på bostadssidan, säger Hemfosas VD. Man bygger åt fel segment. Bostäder byggs åt miljonärer men de har nu tagit slut. Kul intervju i DI-tv.

https://www.di.se/nyheter/hemfosas-vd-jens-engwall-det-kommer-ga-illa-pa-bostadssidan/
Detta är lite intressant och ett bottennapp av stora mått.
VD för Hemforsa har alltså inte den blekaste aning om att tappet i början på 90-talet berodde på en internationell lågkonjunktur och att omvärlden tappade förtroende för kronan när RB var tvungen höja räntan pga fast växelkurs och övervärderad krona, när andra Centralbanker sänkte.

Och så yrar han om "sunt förnuft". För info så brukar folk yra om "sunt förnuft" när dom inte har en blekaste aning. Folk som vet kan redogöra.

Så här kan man fråga sig var MSM höll på med. Ville dom exponera att VD för Hemforsa antagligen tar droger och yrar i web-tv eller vad?

Citat:
Ursprungligen postat av sdlkjadkjlakdj99
död åt alpha o svenne
enade vi stå
Den kriminelle AFA-aktivisten har uttalat sig så intellektuellt han förmår.
2017-11-14, 19:46
  #48122
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Alpha101
Det här är väldigt bra för folk som skall byta bostad. Flyttskatten minskar. Dom får mer pengar över till konsumtion.
Det är upplyftande en dag som denna med en obotlig optimist som möter nederlaget med ett leende.

Citat:
Ursprungligen postat av Alpha101
Prisfallet verkar vara lite bredare. Inte bara BR i centrala Stockholm.

Att byggen stoppas är dock ett bekymmer för det som prenumererar på en bubbla. I deras värld bör byggarna ha rörelsemarginaler på 50% och bör fortsätta bygga så mycket de hinner.

Att byggen stoppas är däremot ett stöd för att byggen stoppas.

Men prisfallet kan väl bero på en mättnad på marknaden. Villa marknaden stod i stort sett still mellan 2007-2013. Och man kan väl ha kört in i en liknande platå.
Om det ska fortsätta byggas så måste kommunerna vara beredda sälja till marknadspris, men då de flesta kommuner är socialister eller socialliberaler är det tveksamt om det kommer ske.

Särskilt som billiga bostäder är en katastrof för kommunens ekonomi mtp att det riskerar flytta in drägg av allehanda olika sorter som kommunen väljer att försörja. Då tar man hellre och säljer till de egna väljarna på kredit och håller igen med utbudet, som man har monopol på.

Två flugor i en smäll liksom. Det flyttar in skattebetalare som kommer få jobba hårt resten av livet för att betala av skulden till bankerna och kommunerna får sin del av kakan emellan. Den ena handen vet osv.
2017-11-14, 19:49
  #48123
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ulvvf
Det är ju Ingves oansvarliga politik som är grundorsaken till allt. Under högkonjunktur med stigande bostadspriser så har han under flera år valt att ha låga räntor och tillochmed minusränta då man istället borde ha haft höga räntor. Man har bett om en bostadsbubbla med en sådan oansvarlig politik, och anledning är ju bara dum. En obevisad teori om inflationens betydelse.
En riskfri realränta mellan 0-1%. Vad är det för oansvarigt med det?
2017-11-14, 19:56
  #48124
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av frasselito
dessa diskussioner visar på att ekonomi i mångt och mycket handlar om psykologi och trixande med tankeverksamhet för att ge olika perspektiv på samma sak.
Nej, det handlar om att folk har knatat iväg till ett forum i Nationalekonomi och ägnar sig åt blint tyckande.

Och det är sådan som inte kan räkna. Och sådana som inte kan läsa igenom FED's lagstiftning trots att man ger dom länken.
2017-11-14, 20:12
  #48125
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Trillske
Du missar asymmetrisk karaktäristik. Eller mer rakt på sak: du förstår inte risk, snarare än missar något.

Det är inget hån, poängen är snarare motsatt: för genomsnittlig medborgare är risk någon slags diffus känsla i magen snarare än en komplex icke-linjär kostnadsfunktion, det är därför det är en befängd idé att genomsnittlig medborgare ska försöka agera som ett stabilt bolag.
Så medborgaren borde försöka minska risken med att exponera sig i trafiken och sälja en billigare bostaden och lånefinansiera en dyrare närmare jobbet.

Tja, det är precis vad många gör. Bostadspriserna är ganska klart kopplade till kommunikationstid.
2017-11-14, 20:15
  #48126
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Alpha101
Det var du som gjorde det, när du jämrade dig över Riksbankens ränta.

Nå, varför smiter du ifrån frågan hela tiden. Om du inte klarar av att svara så har du ingen grund för att gnälla på Riksbanken.

Jag har svarat på vad jag vill ha för att göra mitt eget hopsparade kapital tillgängligt för en bolånetorsk. Och på grund av riksbankens intervention har jag ingen möjlighet att sätta det pris jag begär.

Citat:
SÅ är det idag. Med det lilla undantager att RB sätter riskfri ränta. Och den klarar du iaf inte av att tala om var den bör vara, så då har du ingen grund för att gnälla.

Helt fel. Den lånar ut pengar också.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Styrr%C3%A4nta

Citat:
Detta måste jag tyvärr betrakta som förvirrat yrande utan grund i verkligheten. Om du menar att du trots allt har det så formulera om och beskriv vilka axiom du lutar dig mot. Det måste finnas någon logik.

Skulle du kunna redogöra för den process du använder för att skapa gipsplattor, stål och betong ur tomma intet?

Nobelpriset väntar...

Citat:
Varför i all världen skulle någon annan vilja leverera en sådan tjänst till dig.

Du får väl betala för förvaringen.

Och gillar du inte detta kan du, som jag skriver, starta en egen bank som lånar in till hög ränta och lånar ut till ännu högre ränta. Men vem skulle låna av dig?
Du verkar ju inte kunna ta emot information alls.

Med dagens räntor betalar jag för min pengaförvaring...
2017-11-14, 20:21
  #48127
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Alpha101
tappet i början på 90-talet berodde på en internationell lågkonjunktur och att omvärlden tappade förtroende för kronan när RB var tvungen höja räntan pga fast växelkurs och övervärderad krona, när andra Centralbanker sänkte.

Menar du att RB kan styra realräntan fullt ut med hjälp av reporäntan eller skulle realräntan kunna dra iväg utan att RB ändrade reporäntan och/eller blev tvingade att höja denna?

Gör den fria växelkursen för kronan att det snarare är kronan som faller om internationellt kapital söker sig från Sverige? Stannar realräntan alltid inom rimligt avstånd från reporäntan?

/Johan
2017-11-14, 20:27
  #48128
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Alpha101
Nej, det handlar om att folk har knatat iväg till ett forum i Nationalekonomi och ägnar sig åt blint tyckande.

Och det är sådan som inte kan räkna. Och sådana som inte kan läsa igenom FED's lagstiftning trots att man ger dom länken.
Nej ekonomi är delvis en idé. Exempelvis så är pengar en social konstruktion i det kollektiva medvetandet. Det är inte blint tyckande, det är så.

Vänligen visa exakta paragrafer där det framgår att fed kontrolleras helt och hållet av den amerikanska staten. Det kommer att motsäga den information som finns på feds egna hemsida. Lycka till!
2017-11-14, 20:28
  #48129
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Eaglesandshit
I det äldre beståndet är hyrorna väldigt låga.
Har inte de flesta av de blivit ombildade. Det är ju på sådana som hyresgästerna profiterar mest.

Citat:
Ursprungligen postat av Eaglesandshit
I nyproduktionen ligger nog det mesta i Stockholm över 2000.
Så kan det vara. Men Stockholm kan väl få ligga över medianen då.

Citat:
Ursprungligen postat av Eaglesandshit
Edit: Bruksvärdessystemet är ju en guldgruva för en del fastighetsbolag, köp billigt i t ex miljonprogramsområden, rullande renoveringar(dvs renovera när någon flyttar) och dunka sedan på >50% i höjd hyra. Bingo.
Nja, det borde vara marknadspris som gäller för att köpa miljonprogramsområden.
Lär inte vara billigt alls.

Det är nog D Carnegie du tänker på. Men HGF lär inte låta dom höja mer än vad det kostar. Däremot så kostar det med hantverkare. Det är nog inte konstigare än så.

Notera att folk står i kö för att få renoverat och hyran höjd. Så folk tycker att det är helt ok.

Det som D Carnegie tjänar på är väl att inte behöva tillhandahålla ersättningslägenheter.
2017-11-14, 20:36
  #48130
Medlem
troglodytens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Alpha101
Ja visst.
Varför förstår ni inte följande enkla resonemang:

Fall A) jag sparar 500 KSEK på kontot från min lön. Säljer obligationen och har nu 1 MSEK på kontot. Av den MSEK jag nu har på kontot kommer folk att acceptera att 500 KSEK är nytt sparade, och 500 KSEK från tidigare.

Fall B) jag amorterar lånet på 500 KSEK från min lön. Säljer obligationen och har nu 1 MSEK på kontot. Av den MSEK jag nu har på kontot kommer folk att acceptera att 500 KSEK är från tidigare. Men kommer slita sitt hår i förtvivlan över var de resterande 500 KSEK kommer ifrån.
Om de är sparande. När sparade jag de?
Om de inte är sparande, vad är de då?

Det finns ingen logisk skillnad mellan A och B.

Det finns ingen kvalitativ skillnad mellan pengarna som kommer från lån, arbete eller försäljning av obligationer, det kan vi kanske vara överens om. "Pengar luktar inte" var det någon som sade när han beskattade offentliga avträden.

Vad jag ser som ditt m.fl. misstag är att ni känslomässigt kopplar lånet till vad ni köpt för pengarna, detta är en fiktion. Efter att lånet är taget har ni pengar som är era egna, samt en förbindelse att betala tillbaka (amortera) motsvarande belopp samt betala ränta. Lånet lever sitt eget liv och har inget att göra med hur likviden placeras.

Om ni misslyckas med återbetalningen sk*ter långivaren i vad du köpt, han tar det som är lättast att likvidera och som täcker utestående lån.

Ett arbete levererar alltså likvider till dig (som du sparar) mot att du utför ett arbete, lånet levererar likvid till dig (sparande tills du använder pengarna) mot att du över tid amorterar beloppet plus ränta.
2017-11-14, 20:37
  #48131
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ulvvf
Poängen var att en evt krasch kunde ha undvikits genom inte ha haft så dum räntepoltik i så många år. Om det blir en krasch så ska all skuld falla på Ingves och dem som har gett han order om att fokusera allt på inflationen. Man har genom sin räntepolitik etc mer eller mindre bett om en bostadskrasch.

Man borde ha haft räntan runt 4% eller mer, inte minusränta.
Varför skulle någon betala dig för riskfri förvaring åt dig?
Du har glömt förklara det.

Varför är det inte rimligare att du får betala för förvaring?
2017-11-14, 20:39
  #48132
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av frasselito
Det är amortering.
En matematisk konsekvens av det är då:

amortering = sparande.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in