Om det skulle vara så som du skriver att H äger Piren, och Max båthuset så har de ju båda motiv. Och om nu piren som är byggd rätt nedanför Max hus tillhör H så indikerar det ju att H och Max är vänner. Annars borde väl även Max haft synpunkter på bygget.
Personligen tror jag att det är ett flertal personer inblandade i detta. Inte bara storlek 38 och 43 som någon säger i tråden. Kanske initialt att det bara var en eller två på plats. Men det har ju städats och snokats en hel del på platsen. Bara det faktum att det inte fanns något blod ute på gården när Barbro kom säger ju att det lagts ner en hel del jobb. Sen alla bilar som setts. Samt den långa perioden med olika observationer.
Skulle ju också kunna förklara varför nån väldigt likt Max är sedd, men ändå är det inte hans dna. (Att Max bara är en av ett antal personer som är där och springer, skulle vara intressant att höra var Max är siktad. Och varför de inte bara visar hans bild för vittnet).
Edit: Sen finns det ju inte en enda artikel på nätet som berör H och Brattås som inte påpekar att H var bortrest vid tillfället. Precis som att han verkligen vill trycka på detta faktum.
Samt att jag måste upprepa mig om GWs uttalanden om att det inte är ett "speciellt svårt fall". Vilket antyder att GM måste gå att hitta på något relativt enkelt sätt. Dvs inte utlänningar som råkar passera eller dyligt.
Att H skulle trycka på att han var i Göteborg vid tidpunkten för morden borde analyseras, om tex 38 gick till bankomaten så skulle 43 (H) sträckkört ner till Göteborg...
Ja sanningen ligger där nere bland strandtomterna (Tor har varit fly förbannad då man både brutit strandskyddet samt byggt på hans tomt) antagligen skyddar dom varandra pga rädsla eller att man varit inblandad för precis som GW säger är detta inte ett speciellt svårt fall.
Motivet finns där med att man olovligen byggt på hans tomt och hade inte Tor blivit mördad hade man säkerligen fått böter och varit tvugna att riva det man olovligen byggt då Tor bevisligen varit på lantmäteriet och hämtat ut papper och förberett någon form av anmälan till kommunen. Denna skrivelse som kanske bara skulle postas är väl inte omöjligt att den låg bland papprerna i arket som mördarna hade dumpat i skogen.
Men lojaliteter försvinner med tiden och sanningen brukar komma fram för eller senare någon borde vilja lätta sitt hjärta.
Denna H. är inte speciellt lik fantonbilden men precis som Fredrik säger kan det varit fler inblandade än dessa 2 skoavtryck. Jag vidhåller fortfarande att Max är den på fantombilden sen är det givet att fler är inblandade.
Skulle vilja se Anton Berg eller någon liknande gräva mer i denna mordgåta.
Tvärt om skulle jag vilja säga...googla på H bilder och jämför med fantombilden. Bild på H för 10-12år tillbaka och likheter är tydliga. Jag tror även att när det gäller båthus bygget så är det väldigt enkelt att åtgärda antingen genom rivning eller flytta,att mörda för detta känns väldigt överilat,mera jobb att gräva bort piren.
Jo jag såg den bilden det är alltid svårt med fantombilder men det kan ju vara värt att kolla upp i fordonsregistret vilka bilar denna H. hade på den tiden.
Nja det är laddat oavsett för du upplever att någon inkräktar på din mark och ett båthus vid en strandtomt skulle inte jag byta bort i första taget.
Men håller med dig om piren helt klart ett nytt spår att undersöka....
Konstigt nog så verkar det vara Max fortfarande, fast det står om en ändring i inskrivningsdelen 2017-04-28 som jag inte förstår vad det är. Kanske löste han skulden?
Noteringsvärt är ju om han är den som ägde piren att han berättar hur bra han och Tor kom överens, samtidigt som besöket till lantmäteriet antagligen handlade om hur Tor skulle kunna ta bort hans pir.
Edit: Tor har ju beskrivits som "fruktansvärt irriterad" över både båthuset och pirerna.
Jag sätter en slant på att M*x och/eller denna H. är inblandad. Vi har ju sett tidigare att gärningsmän gått ut i tidningen och förklarat hur bra vänner dom varit när det i själva verket varit precis tvärtom.
Frågan är hur bra vän verkligen H. och Tor var med tanke på att han vara på väg att anmäla honom för olovligt byggnation?