2017-10-23, 17:35
  #241
Medlem
Fizzlors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PresidentBahama
Jag tittade på det där, men man kunde inte summera till 157 längre. Typ 100 osålda och 20 sålda såg jag. Visst, kanske är övriga också är sålda.
Här kan man kolla:
https://peabbostad.se/projekt/stockholm/brf-derbyt/

4 miljoner för en jävla etta i Solna!?

Visserligen 40 kvm men ändå. Vad i helvete!
Citera
2017-10-23, 17:58
  #242
Medlem
Centauris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fizzlor
4 miljoner för en jävla etta i Solna!?

Visserligen 40 kvm men ändå. Vad i helvete!

Man kan tro att det är något sjukt jävla skämt, men så ser det ut i Solna anno 2017.

Aldrig att det här håller i längden.
Citera
2017-10-23, 17:59
  #243
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hartarbete
Skuldkvoten är ett intetsägande mått eftersom det inte tar hänsyn till hushållens tillgångar.

Ett hushåll som har 2.5 miljoner i lån för ett hus värderat till 5 miljoner och 2.5 miljoner i fonder/sparande är kan vara hårt skuldsatt enligt skuldkvots-måttet.

Skuldkvots -begreppet leder vilse. Istället borde man skapa ett soliditets -mått vilket ju är vad man faktiskt vill mäta. Många tar förgivet att skuldkvoten mäter soliditeten, de har aldrig kollat efter hur skuldkvoten räknas ut.

Speciellt fel leder måttet idag när många hushåll faktiskt har rätt mycket besparingar på banken. Hushållen har ackumulerat mer i aktier/fonder än de har i lån.
Skulder och tillgångar är ojämnt fördelade.
En högre skuldkvot ökar känsligheten för stigande kostnader men även stigande skatter.
Verkar vara helt omöjligt för er att ta in att en allt högre belåning leder till att hushållen blir allt känsligare för störningar.
Citera
2017-10-23, 18:02
  #244
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hartarbete
Nu återstår bara en disktrasa av det du ursprungligen skrev. Du menar nu att 10% arbetslöshet trots allt innebär att 90% har jobb?



Det stämmer inte. Stigande löner och sjunkande skatter står också för en stor del av prisökningen.

1987 fick en industriarbetare ut 6000 kr efter skatt.
2017 får en industriarbetare ut 24.000 kr efter skatt.

Om det är möjligt att betala 4 ggr så höga räntekostnader nominellt, så stiger priserna 4 ggr enbart av den orsaken.

Du får räkna bort alla underliggande förändringar innan räntans effekt blir tydlig.
Tämligen klart vad jag skrev, vid 10 % arbetslöshet har en bedövande stor majoritet fortfarande jobb, tjänar pengar och klarar sina lån.
Däremot kommer många känna en oro för vad som skall ske och då är det färdigbudat för majoriteten. När det sker så är prisfallet på intågande.
Citera
2017-10-23, 18:12
  #245
Awaiting Email Confirmation
Hartarbetes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
En högre skuldkvot ökar känsligheten för stigande kostnader men även stigande skatter.

Det kan man inte säga, därför att skuldkvots-måttet mäter inte hushållets känslighet. Ett hushåll kan ha hög skuldkvot men ha 10 miljoner i fonder på banken. Med ett bankbesök kan de ta lite av sina tillgångar och betala av alla skulder.

Anledningen till att de inte vill göra detta idag är att räntorna är 2% medans fonderna avkastar 10%, vilket förstås är helt rationellt.

Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
Verkar vara helt omöjligt för er att ta in att en allt högre belåning leder till att hushållen blir allt känsligare för störningar.

För att veta det krävs ett mått som mäter detta. Skuldkvotsmåttet är parodi på seriöst mått eftersom det t.ex. exkluderar hushållens 6000 miljarder i fonder & aktieägande. I teorin har sveriges 5 miljoner hushåll fonder för 1+ miljon kronor styck. Det är såklart inte perfekt fördelade på det viset.

Men poängen är att det finns inget riktigt mått som mäter detta. Hur skuldsatta är hushållen egentligen?

Eftersom bankerna enbart lånar ut till de rikaste hushållen lär en mycket stor andel av de som köper bostad idag har stora besparingar.

Hushållens nettoförmögenhet Q2 enl. SEB sparbarometer

Ränterelaterat +3972 miljarder
Aktier +5966 miljarder
Fastigheter +7839 miljarder
Skulder -3867 miljarder
-------------------------
Nettoförmögenhet +13910 miljarder
Citera
2017-10-23, 18:14
  #246
Medlem
envackerblommas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Centauri
Man kan tro att det är något sjukt jävla skämt, men så ser det ut i Solna anno 2017.

Aldrig att det här håller i längden.

det höll inte. kraschen är i full gång. Borättskrämaren Oscar Properties tokrasar , ner 7 procent idag...
https://www.avanza.se/aktier/om-aktien.html/460955/oscar-properties-holding

varför OP ner? ingen vill köpa.
Citat:
Det ser mörkt ut på försäljningsfronten. En lgh såld men fyra i retur ger en försäljning på -3 lgh. Inte bra!

Perioden 11-20 Oktober:
No. 4 - En lgh återlämnad. 7+24 lgh till salu
Bageriet - En lgh återlämnad. 8 lgh till salu
Nybrog 19 - Ingen förändring. 6 lgh till salu
79&Park - ingen förändring. 13 lgh till salu
Norra Tornen, Innovationen 1 lgh såld. 2 lgh till salu
Norra Tornen, Helix Två lgh återlämnade, En reservation återlämnad, Sista 11 lgh släppta, .67 lgh till salu varav 1 reserverad
Unité - ingen förändring. 45 osålda varav 1 reserverad (av 46 ).
Cykelfabriken, Uppsala - ingen förändring. 53 lgh till salu (av ca 100) varav 5 reserverade.

---------------------------
Sålda under perioden: -3 st
Ändring i reservationer: -1 st
https://www.avanza.se/placera/forum/trad.1547.2872241.html

total krasch
Citera
2017-10-23, 18:37
  #247
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fittfittan
Om man sålde på toppen i augusti och köper om några månader vid en hypotetisk utsvackning har man gjort sig ngn miljon, nu givet att marknaden inte kraschar.

Jag utgår från att många mäklare gör sådant här, då de har tillgång till färskare data än vanligt folk. Tex. kan en mäklare på de större firmorna säkert se utplaningar 2-3 månader före vi ser dem,
Vad mer exakt tänkt du dig att mäklare skulle göra.

Sälja bostäder de inte äger och återköpa senare?
Citera
2017-10-23, 18:47
  #248
Medlem
Centauris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av envackerblomma
det höll inte. kraschen är i full gång. Borättskrämaren Oscar Properties tokrasar , ner 7 procent idag...
https://www.avanza.se/aktier/om-aktien.html/460955/oscar-properties-holding

varför OP ner? ingen vill köpa.

https://www.avanza.se/placera/forum/trad.1547.2872241.html

total krasch

Fan vad skönt, då hoppas vi på priskorrigering till normala nivåer. Inte 20 nettoårslöner för en etta i SOLNA (HAHA).
Citera
2017-10-23, 18:49
  #249
Medlem
envackerblommas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Alpha101
Vad mer exakt tänkt du dig att mäklare skulle göra.

Sälja bostäder de inte äger och återköpa senare?
sälja bostad mäklaren äger i augusti o sen köpa nytt billigare - bör alla fatta

vad är din kommentar till totalkraschen vi nu ser alpha1?

kan ju bli kris o därmed högre boräntor. blir dyrt för staten
Citera
2017-10-23, 18:50
  #250
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
Du vill verkligen inte förstå. Under 90 talskrisen hade absoluta majoriteten arbete och det var förhållandevis få som fick tvångssälja eller gjorde pissaffärer. Ändå dök priserna kraftigt.
Kommer en riktig lågkonjunktur så kommer viljan att dra på sig nya lån eller öka lånen minska kraftigt. Folk kommer vänta med att köpa.
Då bromsar priserna, sen börjar de falla. Staten har då vått krut och tomt i ladorna.
Kommuner och landsting är mitt uppe i en kostnadsexplosion.
Den kommer att accelerera om inte mycket genomgripande reformer genomförs väldigt snart.
Kommunala skattehöjningar kommer stå som spön i backen om ett par år. Alt får staten öka budragen rejält.

2020 så är raset i full gång.
Nu dök priserna inte så mycket. Men att de föll var inte så konstigt.
Följande inträffade ungefär samtidigt:
* Fastighetsskatten fördubblas. (Priset för att bo steg).
* Avdrag för ränteutgifter i stort sett halveras. (Priset för att bo steg).
* Internationell lågkonjunktur så näringslivet säljer mindre och antingen säger upp folk eller iaf inte anställer. (Inkomster föll).
* Och BNP rasade. (Inkomster föll).
* Realräntorna drogs upp för att försvara en övervärderad krona. Och kapitalkostnaden steg därmed för allt mellan himmel och jord. (Priset för att bo steg).

Dvs ganska mycket som gör att förmåga och vilja att köpa bättre/nyare/större bostad går ned i backen.

Åker vi på något liknande igen så får man räkna med att bostadspriserna faller. Men bubbelpratare lyckas ju inte komma med någon händelseutveckling som gör att bostadspriserna skulle falla.
I deras bisarra värld skall bostadspriserna bara falla utan något skäl alls. Och då är det inte konstigt att åren bara går och bubbelpratarna står där och undrar lite förvirrat varför det inte faller. Och funderar mest på vad man ska skylla på.
Citera
2017-10-23, 18:53
  #251
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Runkspenat
https://unv.is/di.se/analys/henrik-mitelman-sverige-ar-ruskigt-likt-spanien-ar-2007



Har Henrik rätt i sin iakttagelse, finns det stora likheter mellan Spanien före krisen och Sverige år 2017?

Är våra förutsättningar bättre än vad Spaniens var om det nu blir en likvärdig eller värre smäll? Spontant tänker jag att minusränta nu under högkonjunktur, en ekonomi som är tokberoende av konsumtion för lånade pengar samt ett par 100k tärande individer inom landets gränser kommer ställa till med en jävla oreda när det väl bär av.

Vad säger Flashback?

Du kan hälsa din rövpolare Henrik att han har låg intelligens. Fast det har alla på Di för man plankar vad andra säger. Man jämför alltid och hoppas att det ska bli rätt men man jämför inte äpplen med äpplen utom päron med äpplen. Bostadsbubblan i Sverige beror på att man tar in pedofiler, analfabeter och kriminella. Man överhettar den offentliga sektorn genom att översvämma den och bostadsmarknaden med lån som man tar upp utomlands.
__________________
Senast redigerad av assburger913 2017-10-23 kl. 18:55.
Citera
2017-10-23, 18:56
  #252
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av crawly
Jag minns början på nittiotalet och hur tufft det blev efter Soros attack mot den Svenska valutan. Lyckades vi verkligen försvara den, eller är det bara en omskrivning...?
Soros fonds agerande var helt ovidkommande för händelseförloppet.
De hade så lite kapital och spred ut det på många valutor. Det hade ingen betydelse för SEK.

Soros har däremot flitigt används av ansvarslösa politiker för att skylla på.

Lågkonjunkturen var internationell så den var svenska politiker oskyldiga till. Men spektaklet med fast växelkurs och att ligga med hög inflation och ränta när man kör in i en lågkonjunktur är svårt självförvållat.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in