Citat:
Ursprungligen postat av
Lawnmoverman2011
Att man har dömt rätt men tanken kvarstår fortfarande på annat håll som här i tråden tex att BO var delaktig i det händelseförlopp som föranledde hennes död. Ärligt talat, går det att dra någon annan slutsats?
Precis så är det - Lotta var i allra högsta grad delaktig i att hon umgicks med Martin.
Hon söp och festade med honom, snortade kokain, ville köpa ett parti anabola steroider av honom för att "deffa" sin kropp. En väninna till Lotta tyckte det var obehagligt att umgås med henne och Martin -för de var "helt borta" på helgen av allt kokain.
Hon var långtidssjukskriven liksom Martin och de hade massvis med tid att umgås, träna, festa och missbruka ihop.
Hon planerade en framtid ihop med Martin, de trodde de var gravida i april. Trots allt hon visste om honom och trots att han redan misshandlat henne flera gånger.
Hon visste mycket väl att han var en farlig person - han till och med berättade det när Lotta var med honom på akuten. Martin uppgav att han såg i syne och var rädd för att misshandla någon av svartsjuka när han var hög.
Exakt det som sedan inträffade när han kom hem till henne på småtimmarna 4/6 och Lotta som vanligt släppte in honom.
Någonstans måste vuxna människor själva ta ansvar för sitt handlande. Man förtjänar inte att misshandlas till döds - det gör ingen. Men man är i allra högsta grad delaktig i sitt öde om man umgås med en sådan som Martin.
Det var säker den initiala orsaken till att Lottas anhöriga och vänner ville försköna bilden av Lotta och låtsat som om Lotta och Martin aldrig varit ett par. Det tyckte antagligen själva att Lottas agerande var så fel och pinsamt att de behövde ljuga om det.
Men man är rätt egoistisk om man ljuger om något istället för att framhålla någons misstag så andra kan ta lärdom. Även postare i denna tråd är rätt stora egoister om man försöker låtsas att Lotta Rudholm betedde sig rätt och förnuftig - välj åtminstone ett annat exempel - exempelvis en kvinna som dödats
på flykt från en misshandlande karl.