Citat:
Ursprungligen postat av
madtop
Den drar inte ned ämnen, den drar ihop ämnen.
Och nej den är inte ett dugg magiskt - det är bara något som alla plattjordare har fått för sig.
Ok, låt oss prata "vetenskap". För att "gravitationen" ska kunna dra ihop ämnen, måste det väl finnas ett annat ämne som gör detta möjligt? Visst finns det lagar och "observationer", men nu är ju gravitation inte enbart matte utan det måste också vara någon fysisk, realistisk, materialistisk kraft däremellan också? Utan den materialistiska kraften är inte gravitationen värt ett piss. Så jag frågar dig, du som är expert, vart är den kraften? Vad är det för kraft? En boll får ju sin kraft antingen av vinden eller av människan. Vi har ju kemiskt bunden energi, rörelseenergi, värmeenergi, lägesenergi etc. Saker som faktiskt finns i verkligheten. Vad är gravitation för energi?
Citat:
Ursprungligen postat av
madtop
Och jo, självklart kan vi bevisa dess existens. Att vågen gör utslag när du lägger vikter på den är ett bevis för att gravitation finns.
Nej, vågen visar bara hur fet du är. Hur mycket du väger i massa. Magiska krafter behövs inte för att kunna väga det.
Citat:
Ursprungligen postat av
madtop
Det är klart att du kalla den nedåtriktade kraften för satan om du känner för det. Men det handlar ändå om en nedåtriktad kraft.
Ja, en kraft som inte existerar och som inte har blivit bevisad än. Efter flera hundra, kanske tusen år, och fortfarande är den inte bevisad.
Citat:
Ursprungligen postat av
madtop
Det finns massor med bevis för såväl gravitation som att jorden är en sfär.
Jaha? Det finns även massor med bevis för såväl som att gravitationen inte existerar som att jorden inte är en sfär.
Citat:
Ursprungligen postat av
madtop
Vetenskap går till stor del ut på att just ifrågasätta, vetenskapen går definitivt inte ut på att tro på auktoriteter.
Exakt, men tyvärr så har vi riktigt pantade människor idag som inte ifrågasätter vetenskapen, speciellt när den kommer från auktoriteter, samma auktoriteter som styr alla ledande "vetenskapsbolag" och "vetenskapsmän". Visst går det. Vetenskap, scientism, är den nya religionen som ni aldrig hört talas om.
Citat:
Ursprungligen postat av
madtop
Ja lite hårdraget. I alla fall om du kombinerar observationen med tidigare draga slutsatser såsom Newtons rörelselagar.
Det bevisar fortfarande inte kraften. En matematisk formell bevisar absolut inte att gravitationen existerar, den bevisar bara att formeln funkar, eller inte funkar.
Citat:
Ursprungligen postat av
madtop
Det behövs en kraft för att accelerera en sten. Stenen accelererar nedåt. Därför måste det finnas en nedåtriktad kraft.
Hur accelerar stenen nedåt? Antingen via lägesenergi, att den hamnat i en position som i sin tur gett den kraften att accelerera nedåt. Eller kanske att någon kastat stenen, rörelsenergi, då är det likadant där, mänskliga och naturliga krafter, det kan jag köpa, det är något som får stenen att röra på sig. Vare sig det är uppåt eller nedåt. Varför rör inte stenen på sig när den ligger på marken, eller i ett annat läge? Den borde väl sträva efter att komma ner hela tiden? Men det gör inte stenen, varför?
Citat:
Ursprungligen postat av
madtop
Men det viktiga ur ett vetenskapligt perspektiv är att trots ihärdiga försök att ifrågasätta gravitationen har man aldrig lyckats, man har inte kunnat visa att teorin inte stämmer.
Man har heller inte kunnat visa att teorin stämmer. Och mycket mer pekar på att gravitationen inte existerar.