Citat:
Ursprungligen postat av
Whyback
Nej, jag menar vår EVOLUTION, vårt mindset i förhållande till samhällsutvecklingen, men detta är OT, den enda beröringen i tråden är att PM passar ganska illa in i samhällets normer och krav.
Jag hävdar att han har flera pekare inom autistspektrat, ( ett flertal inlägg tidigare) och förmodligen andra "diagnoser".
Min poäng var att en PM för 2-300 år sedan, skulle varit extremt framgångsrik, men hans lite ursprungliga egenskaper passar inte med dagens krav på individen.
Det är faktiskt min uppfattning också. Det är en sak värd att diskutera nu, med all brottslighet, där vi ser kulturkrocken. En samhällsutveckling som går i rasande fart mot automatisering och gör en massa människor redundanta. Madsen hade som du skriver platsat i tidigare sekel, där det också inte fanns den sorts film och porr som triggade honom mer och mer.
Alla brottslingar i dagens samhälle, till och med analfabeter som flyr för sina liv, har en iPhone. Alla brottslingar vill de ha snabba dyra bilar och klockor, bo fint och äta bra. En ekvation som inte håller. Utvecklade och komplicerade samhällen, och människor som inte har verktygen att klara av det är ett större problem alla politiker och debattörer undviker.
Raket-Madsen är bara toppen på ett isberg som visar det extrema. Raket-Madsen hade en enkel fasad som ickematerialist, medan han pumpade sin omgivning på pengar för sina projekt. En bedragares alla kännetecken, hade denne Madsen!
De filmer som alla dessa mördare alltid brukar ha i sina datorer med porr kan vara en orsak, då de inte kan skillnaden på fantasi och verklighet, på samma sätt som det inte ser skillnaden på mitt och ditt. Det Madsen inte kunde se är avgränsningar mellan honom och andra människor, och att andra människor inte har något med hans fantasier att göra.
Till vardags kallar vi ju personer med Madsens beteende som gränslösa, och det yttrar sig oftast i hur de förhåller sig till andra människors tillgångar och resurser. De kan helt enkelt inte se andra människor och deras integritet. I ett icke demokratiskt samhälle frodas dessa personligheter. Det ser vi på alla nu som åkt till kriget i Syrien för att vara med IS.