Citat:
Ursprungligen postat av
Grumpyoldfart
Nej, det är han inte heller, du köper medias bild av Madsen som dom presenterat helt okristiskt (har själv varit skyldig till detta bör tilläggas, varit ett bryskt uppvaknande att man varit så gullible).
Om man aldrig uppfunnit något, så är man inte en uppfinnare! Är man inte utbildad ingenjör, så är man inte ingenjör! Har inte sett några uppgifter
överhuvudtaget på att han skulle vara mer än normalbegåvad, som vilken skrotnisse som helst, sedan detta hände så framstår han tvärtom som
direkt efterbliven..
Inte sett något om att han skulle gjort några avancerade beräkningar gällande raketbränsle och annat. Tror att det är andra förmågor som stått för dom kalkylerna, han höll nog mest på med svetsning, kapning, ritade barnsliga raketer på tavlan och pratade en massa strunt, precis som han gör just nu.
Anledningen till att han blev ovän med alla i sin omgivning, som var kunniga inom sina repektiva områden, var väl antagligen för att han pratade en massa nonsens hela tiden.
Om någon vill hävda att Madsen är ett geni så är det dags att
presentera konkreta bevis för detta.
Hans styrka ligger framför allt inom områdena manipulation, efterapning och förmåga att ta åt sig äran för andras arbete. – Det faktum att von B samarbetade med honom så länge behöver nödvändigtvis inte betyda att inte PM satt inne med en del grundkunskaper, men framför allt har även von B manipulerats och säkert haft svårt att skilja på PM:s verkliga vetande och hans förmåga att förmedla
andras kunskaper: det han för stunden läst sig till och i små portioner – men utan att sammanfoga delarna på ett korrekt och följdriktigt sätt. Säkert har PM också ridit högt på von B:s kunskapsblottor och akilleshälar.
Man ser i PM:s blogg hur han hela tiden förstorar upp sina medarbetares tabeller, diagram mm. När han sedan får frågor i bloggen, eller utsätts för kritisk granskning (vilket inte är alltför ofta eftersom många har särdeles grunda kunskaper i ämnet) har han svårt att lämna raka svar på raka frågor; än mindre att komma med egna beräkningar. Det är en svammelröra utan dess like som det stora flertalet inte har förmåga att varken värja sig mot eller att genomskåda.
Han publicerar groteskt stora bilder från bl.a. andra världskriget, plagierar vad andra kommit fram till, citerar vad världshistoriens förgrundsgestalter sagt, osv – kombinerat med glada tillrop, allmänfilosofiska resonemang och propagandistiska slagord. Han nämner gärna t.ex. Leonardo da Vinci och dennes intresse för flygning, men går aldrig på djupet; det är bara ytliga betraktelser som inte tillnärmelsevis speglar de fördjupade och noggranna studier LdV gjorde av fåglar, lik i bårhus, människans anatomi mm; dennes mycket detaljerade skisser och teckningar. – Det är i PM:s fall fråga om mer hugskott än följdriktiga resonemang – och det gäller naturligtvis även hans hybridmotorer och raketbränslen liksom hans totala oförmåga till inlevelse i andra människors väl och ve: Hans kunskaps- resp. känslobank har inte många kronor att röra sig med; han är i det närmaste bankrutt på äkta känslor, annat än att hysa det allra största medlidande med sig själv. – Han har ett uppblåst ego och är därmed också blind för egna tillkortakommanden. – Och inte minst: Han är med sina manier, sin lynnighet och sitt osystematiska tänkande också farlig för allmän säkerhet:
https://ing.dk/artikel/peter-madsens-raketmotor-eksploderer-og-sender-metalstumper-ned-over-teltlejr-170452
https://ing.dk/blog/loerdagens-tests-chockdiamanter-rml-170304
https://ing.dk/blog/xlr3b-2-170447
F.ö. är ju hela idén helknäpp: Ett gäng sponsrade amatörer ska skicka upp en bemannad rymdraket, och den störste av klåparna sedan (med PM:s på okänt sätt kalkylerade 30%-iga sannolikhet att överleva) förväntas landa med en färgglad, hemmasydd fallskärm på ryggen.
Följande blogginlägg; skrivet den 14 aug 2014, säger – tillsammans med kommentarerna – väldigt mycket om PM som person och något om vad som rör sig inuti hans huvud. - Inlägget (inkl. hans svar på kommentarerna) rekommenderas till läsning:
https://ing.dk/blog/do-they-understand-the-bleeding-heart-of-the-artist-170031
Och som omväxling till PM:s taskiga nyårsraketer kan man här se honom leka med en ballong:
https://www.youtube.com/watch?v=AzJvMH999Os
Kolla också: 5:43 (Coca-Cola, Fanta och idolporträtt speglar kärnan i verksamheten); härefter kommer PM:s ballonghobby (som synes har han stor vana vid spännremmar…).