2017-10-10, 21:34
  #541
Medlem
Barn kommer i målsmans sällskap!
Citera
2017-10-10, 21:34
  #542
Medlem
Nu skyller man på att dom fått vänta så länge att dom blivit gamla och därför ska få stanna..
Citera
2017-10-10, 21:35
  #543
Medlem
gonesexuallywrongs avatar
Är det denna sjukdomm nästan alla hazarer lider av? Våran egna åldersfuskande Amir verkar lida av Addison.

https://www.expressen.se/omtalat/emily-5-lider-av-ovanligt-syndrom-har-redan-hamnat-i-puberteten-/
Citera
2017-10-10, 21:36
  #544
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av praktjakt
Vi har en och en halv timma för sista verkställighetshinder, ett par har trots hot och skam erkänt ny religion och sexualitet min vän. .
Om det verkligen är så sjukt att en massa afghankramare kan ÖVERTYGA utvisade hazarer om att de plötsligt "mött Jesus" eller blivit bögar över en natt och därmed får stanna en stund och kosta skattebetalarna ännu mer - så är det ju en GALEN lagstiftning vi har. Som vi får se till att göra något åt.
Eller?
Citera
2017-10-10, 21:36
  #545
Medlem
Flashshits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sqrbanken
Lite ironiskt att detta plan lyfter tack vare (Bl.a.) MP. Måste kännas snopet för dess kärnväljare.

Men DieselÅsa har förklaringen:

https://www.youtube.com/watch?v=BGz1xlLuZIw

Jag förstår att dom har svåra problem med verklighetsbilden...
Det enda sanna som kommit ur Åsas mun.
Citera
2017-10-10, 21:37
  #546
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av praktjakt
Nu är det bråttom! Nya utvisningar på gång. Hur får myndigheter omförflytta barnen/ungdomarna? Det är skandal. En del är kristna på det planet och kommer med all sannorlikhet möta döden i Kabul. Hur kan vi stoppa dessa utvisningar?

"Flera ungdomar flyttas nu från förvar i olika delar av landet; både till och från Märsta. Vi vet inte vad det betyder men vi tolkar det som att Migrationsverket väljer att göra omflyttningar för att undvika allmänhet på plats och att det finns indikationer på att ett plan kommer att lyfta till Kabul den 10 oktober. Vi arbetar just nu på att få reda på om det är fler ensamkommande och åldersuppskrivna som kommer att deporteras." # vistårinteut

https://www.mynewsdesk.com/se/number-vistaarinteut/pressreleases/ny-tvaangdeportation-av-aaldersuppskriven-ensamkommande-benefit-of-the-doubt-aer-aasidosatt-2185271

"5/10 12.54
Info flyget
Landvetter tisdag 10/10 21:00 via Wien med http://privilegestyle.com/home1.php?id=en
flight nummer PVG 6221 Landar i Kabul 10:00

5/10 07.00
Ny information om tvångsdeportationen kommer läggas fram löpande under dagen och fram till den 10/10 då planet till Kabul är planerat att lyfta från Göteborg. Vi vet att Jawad är på förvaret i Märsta och har fått info om att han ska förflyttas till Göteborg, Sagåsen imorgon fredag 6/10. Vi har oxå fått kännedom igår om ytterligare ett antal (mellan 4-8) ensamkommande unga till som sitter i förvar runt om i Sverige som ska förflyttas till Göteborg. Så fort vi får bekräftade uppgifter lägger vi ut uppdaterad information här.

NYTT PLAN FRÅN GÖTEBORG TILL KABUL 10/10
Jawad Moalemi är en ensamkommande ungdom som är satt i förvar sedan i augusti. Han kommer troligen att tvångsdeporteras till Afghanistan den 10 oktober. Han flyttas med stor sannolikhet från förvaret i Märsta till förvaret i Kållered någon gång i slutet av nästa vecka.

Jawad fyllde enligt uppgiven ålder 16 år den 24 maj 2015. I slutet av augusti 2015, när Jawad enligt uppgiven ålder var 16 och ett halvt år, gjordes en rättsodontologisk åldersbedömning vilken sa att det var ungefär fifty-fifty om han var under eller över 18 år. " / #vistårinteut

https://m.facebook.com/vistarinteut/posts/475962202787944

#vistårinteut
#skickamejistället

Rymdkram.

n fråga till dig.

Jag läste idag i Aftonbladet att ensamkommande flickor ställs helt utan hjälp.

Sådana som du hjälper dom inte, och läget är långt mer akut för dem eftersom Islamister, Talibaner, Ryssar, Kineser har bildat en FN grupp inom FN för att kunna stoppa alla lagar mot olika sorters kvinnoförtryck.

Varför hjälper ni inte dessa utsatta kvinnor i stället för, varför gapar ni inte om det systematiska förtrycket mot kvinnor i Mellanöstern för?

Män klarar sig alltid, jag ömmar mer för utsatta kvinnor än vuxna män som leker att de är barn.

Varför anordnar ni inte en sittdemonstration mot Talibanernas kvinnoförtryck för?

Män har det mycket enklare än kvinnor i ett Talibanrike, Talibanerna är långt mer skoningslösare mot kvinnor än mot män.

Dom här männen som utvisas kunde väl bilda en gerillaarmé och slåss för sin och kvinnornas frihet när de väl kommer hem, lite måste man offra för sin frihet.
Citera
2017-10-10, 21:37
  #547
Medlem
gonesexuallywrongs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OberynMartell
Nu skyller man på att dom fått vänta så länge att dom blivit gamla och därför ska få stanna..

Hur lyckas man åldras 20år på några år? En märklig folkgrupp.
Citera
2017-10-10, 21:41
  #548
Medlem
lossnuss avatar
Hade Jag fått välja mellan utvisning av skäggbarn och patetiska dårar som typ #vistårinteut så hade Jag valt att skicka de patetiska dårarna
Citera
2017-10-10, 21:41
  #549
Medlem
eternussermos avatar
Var det inte så finurligt att om man sa att man var från Iran vid ankomst kunde man få komma tillbaka till Sverige, eller hur var det?
__________________
Senast redigerad av eternussermo 2017-10-10 kl. 21:45.
Citera
2017-10-10, 21:42
  #550
Medlem
gonesexuallywrongs avatar
Frågan som bör ställas kan man hota sig till uppehållstillstånd. Asylhaveristerna bedriver terror och hot.

http://www.dagensjuridik.se/2017/10/kan-man-muta-sig-till-uppehallstillstand-nu-granskas-svenska-utlandsmyndigheter
Citera
2017-10-10, 21:48
  #551
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av eternussermo
Var det inte så finurligt att om man sa att man vat från Iran vid ankomst kunde man få komma tillbaka till Sverige, eller hur var det?

Precis. Det är en väg, då accepterar dom inte den som kommer och vi räddar ett liv eller fler då Afghanistan inte tar emot om dom misstänker Iransk ursprung. Så dom som massdeporeras flygs tillbaka till Sverige. Afghanistans minister stöder återflight så våra barn/unga kommer hem hit igen.

#vistårinteut
#skickamejistället

Rymdkram.
Citera
2017-10-10, 21:48
  #552
Medlem
Sam.Boyds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Syclone71
Vad är det för fel med gagball, spottluva och handbojor?
Dessa leksaker kan gossarna behålla vid sin ankomst
Läkemedel e ju betydligt dyrare.

OnT
Någon som har koll på om alla åker eller bara ett par av bedragarna? Visst två är bättre en ingen fast 17st är betydligt bättre

Man borde kunna få in minst 100 (troligtvis betydligt fler) fastspända i ett plan/resa.
Här kommer en gammal ritning på hur man packar ett plan så att skattebetalarna får ut maximalt per krona.

https://en.wikipedia.org/wiki/Middle_Passage#/media/File:Slave_ship_diagram.png
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in