Citat:
Ursprungligen postat av
Solglittret
Det märkliga är att PM, som sysslat med beräkningar och kalkyler för att bygga raketer och u-båtar - inte kan göra en sannolikhetskalkyl vad polisen och utredarna kan tänkas göra och hitta efter mordet. Han har inte kunnat räkna ut att polisen skulle kunna slå hål på hans lögner.
Han har blivit kritiserad av sina kollegor i ubåtsbyggargruppen för att han inte bidragit till byggena utan bara tagit åt sig äran för dessa. Det finns ingenting som tyder på att PM själv deltagit i de svåra delarna av utbåtsbyggena, dvs. göra beräkningar på lyftkraft, balansering av ballast etc. Att han slängt i KW:s torso med två små metallrör som vikter tyder väl också på en ganska dålig förståelse för hur kroppar beter sig i vatten (pun intended).
Citat:
Ursprungligen postat av
Solglittret
* hon sattes i land - lögn
Han hade sannolikt tänkt sig att han skulle ha tid till att köra hem och rengöra ubåten innan hon anmäldes försvunnen. Att hon sattes i land var därmed en väl förberedd lögn. Vi vet att polisen konfronterade honom med att det finns kameror vid restaurant Halvlandet som täcker hamnen. Tidigare har vi utgått ifrån att han ändrade version när han blev konfronterad med att kamerorna fanns där, men nu vet vi också att polisen i samma veva letade efter blod på hans kropp, och det kan lika gärna ha varit därför han ändrade till sin nya historia. Han kan ha planerat mordet och haft järnkoll på var kamerorna fanns.
Citat:
Ursprungligen postat av
Solglittret
* han kände henne bara ytligt, visste inte ens hennes efternamn - sannolikt lögn
Han visste alldeles säkert vad hon hette i efternamn, det är kort namn som är lätt att minnas. Men hans syfte med att låtsas vara osäker på hennes namn var givetvis för att distansera sig från henne - hon var bara en journalist i mängden som var ute på en jättekort tur på den store ubåtsbyggarens båt. Det skulle inte verka som att han visste särskilt mycket mer om henne än att hon skulle skriva en artikel om honom. Om PM hade klarat att ta sig till land efter sitt bestialiska mord och KW bara skulle vara en av många missing persons, så hade det inte varit inkriminerande att PM inte var säker på hennes fulla namn, tvärt om.
Citat:
Ursprungligen postat av
Solglittret
* hon dog av en olyckshändelse med en lucka som han kom åt när han halkade på däck - lögn
* nej, hon dog av en olyckshändelse när hon kom åt luckan - ny lögn
PM är har tydliga psykopatiska drag och har ljugit sig fram genom livet, han är mycket van att ljuga så att det låter trovärdigt. Han hade hamnat i en prekär situation när han blev upptäckt med brallorna nere precis efter mordet och styckningen och har därför inte haft så mycket annat val än att hitta på nya lögner för att täcka de gamla. Vi sitter ju hela tiden med facit och vet vad polisen upptäcker, men PM vet ju inte det förrän det är för sent, och då har han redan tvingats svara på någon fråga som nästlat in honom i en ny lögn. I och med att han är skyldig, nästlar han sig bara djupare och djupare in i problem när han försöker ljuga sig ur varje ny situation som presenteras för honom. Jag är ganska säker på att inte många av oss här på Flashback hade klarat att tänka ut bättre lögner än vad PM själv gjort, och det enda rätta hade varit att vara helt tyst fram till att hela utredningen är färdig och istället försvara sig i rätten när han har alla bevisen och kan bilda sig en helhetsuppfattning. Men när man har grandios självbild så tror man att man är bättre än alla andra, och han har lyckats så bra med att ljuga sig ur situationer förut, så varför skulle han misslyckas nu?
Citat:
Ursprungligen postat av
Solglittret
* han fick panikångest och la sig att sova efter hennes död - troligen lögn.
* hon hade kläder och var hel när hon begravdes i havet - lögn
* han har inte styckat henne - lögn
PM trodde inte att det fanns kameror på land, resurser att bärga u-båten direkt, toppsande poliser som väntade på honom, flytförmåga hos den styckade bålen eller svenska polishundar med fenomenal nos. Han kalkylerade fel!
Kamerorna på land kan han haft stenkoll på - jag ser det som ganska rimligt att det finns en hel del ställen i hamnen som saknar kameratäckning från restaurangen och PM kan mycket väl haft koll på dessa. Polisen kan ju också ljuga för att se hur PM reagerar. Att han ändrade sig om KW:s död kan mycket väl vara som resultat av att polisen samtidigt letade DNA-spår på honom och att han förstod att man skulle hitta spår i ubåten.
Sänkningen av ubåten och allt som följde på den var uppenbart en hastigt beslutad handling eftersom han satt med ubåten full av inkriminerande bevis. Där och då kunde han välja på att sänka ubåten eller åka in med en blodig ubåt till polisen som väntade i land.
Citat:
Ursprungligen postat av
Solglittret
I hans kläder är det nog nu lämpligast att lyssna på advokaten och inte gräva sin grop djupare - helt enkelt hålla tyst och inte försöka hitta på nya förklaringar.
Självklart är det så. Men en narcissistisk psykopat med grandios självbild tror sig vara bättre än andra och det är jättesvårt för honom att låta "en usel amatör som inte har en aning om hur man ljuger trovärdigt", föra hans talan. Han möter hela tiden motgångar i den här utredningen, och i hans huvud är det på grund av advokaten som inte är lika skicklig på PM själv när det gäller att ljuga.