Citat:
Min fetning.Bra och läsvärt! Bekräftar dessutom vilket skitland Kongo är. Det finns inget hopp om att "hjälp" utifrån ska kunna reda upp det hela utan det där får kongoleserna själva försöka ordna upp. Det har försökts genom många årtionden men med samma resultat. Kulturella livsstilar låter sig ogärna förändras så enkelt. Att tro på en förändring genom att FN skickar lite personal dit för att försöka tala den mörkhyade gentlemannen till rätta är att vara gränslöst naiv.
Vänd dem ryggen till.
Vänd dem ryggen till.
FN och givarländer har pumpat in miljarder utan att erhålla hållbara förändringar.
http://africanworldpolitics.site.wesleyan.edu/2016/10/20/foreign-aid-economic-growth-and-corruption-in-the-drc/
https://data.worldbank.org/indicator/DT.ODA.ALLD.CD?end=2015&locations=CD&start=1960
Utan tvekan, lokalbefolkningen och dess klantraditioner ser enbart till att berika sig då naiva Europeer, m.fl. aningslöst pumpar in miljard efter miljard i meningslösa skitprojekt.
Det finns alla skäl att ifrågasätta alla högavlönade FN-tjänstemän samt tjänstemän i Sverige som stödjer alla vansinniga bidrag och "investeringar".
Det handlar om en mycket privilegierad grupp människor som "flyter" mellan det officiella Sverige, EU, Världsbanken och FN - samtliga med sinnessjukt höga löner, traktamenten, riskersättningar, bosättningstillägg, etc.
Catalán var inget undantag, hon var en av de som "flyter" runt.
Det hela handlar om en form av korruption som borde genomlysas av media och givarländernas myndigheter.
Var i helvete är utvärderingen efter allt bistånd? Då menar jag en ärligt och övergripande utvärdering.
DRC vill inte och då är det bara att lämna landet åt sitt eget självvalda öde. Varför skall Svenska skattebetalare tvingas att finansiera vansinnet?