2017-09-26, 00:13
  #25009
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grumpyoldfart
Det är väl klart att det går på den där tingesten, det beror ju på hur tokigt den är konstruerad,vad vet vi, han kanske inte lyckades blåsa bakre tanken helt och hållet? Och inte ens vet om det när han klättrar ut, det finns ju knappast några röda lampor som varnar. Det finns såklart inga säkerhetsattiraljer som gör saker omöjliga, det går säkerligen att få den stående vertikalt på havsbotten om man skulle vilja det. Det verkar som att ni tänker er någon grundläggande standard på den där båten, som den bara m åste ha, och glömmer bort att det är ett hemmabygge ända från grunden vi talar om här. Det kanske blir så, med svenskar, tryggt omhändertagna från vaggan till graven, så till den milda grad indoktrinerade, att man inte ens kan föreställa sig vad ett hemmabygge är.

https://m.youtube.com/watch?v=85apuqUzWCo

"Bry er inte om den där läckan."

"Kom fram och stå här så ni väger upp lutningen!"



Det känns så... tryggt och förtroendeingivande! Nä men det är som du säger: man kan inte ens tänka mig en svensk ingenjör utsätta ett TV-team för något sådant. Vi är så vana vid att allt ska vara certifierat och färdigt och inspekterat och tryggt och garanterat och säkert. Och det är ett lite farligt tänk när vi kommer utomlands, om så bara över sundet. Det är som sådana där olyckor som händer på hotell utomlands, när föräldrarna tar för givet att det ska vara barnsäkrat på ett familjehotell, och det inte är det.



Citat:
Ursprungligen postat av Sugar-Daddy
Hva har det med saken å gjøre? Det er ingen som går ut av ubåten under vann

Nä, men M påstod ju att han gick upp och öppnade luckan medan den fortfarande lutade. Och det kan den kanske ha gjort i följe av incidenten som han berättade om på filmen. Även om N på filmen verkar ha lutat i sidled (slagsida) och M påstod att den lutat i fram-bak-riktning (vilket väl är feltrim på ubåtsspråk, tror jag mig ha plockat upp här).

Citat:
Ursprungligen postat av ottoplommon
Med all respekt för ert enorma arbete/tid med luckan så skulle jag vilja påpeka en sak.
PM:s olycksscenario faller på att KW var styckad.
Det finns ju ingen anledning att kapa av KW:s huvud vid axlarna om det ej var för att dölja bevis.
Den stora delen var torson och den fick han ju upp. Så vad var anledningen till att kapa av huvudet längs med axlarna om det gått till som PM påstår?
Det är ju en helt annan sak om det bevisats att PM INTE styckat KW. Då hade det funnits fog för att utreda om hans olyckscenario med luckan vetenskapligt stämmer.
Så först måste det BEVISAS att PM "begravde" henne hel innan man kan tillskriva minsta tilltro till olycksscenariot med fallande lucka. Obs! Jag riktade mig till trngw men jag klantade mig och vågar inte redigera quote taggarna ifall jag ställer till det.

Nej då, styckning utesluter inte olycka. Jag förstår inte heller varför huvudet måste av för transporten, men M kan ha funnit att det gick lättare. Vi vet inte varför. Jag tror i alla fall inte att han sågade av huvudet för att dölja det specifikt (p.g.a. spår av strypning eller något), för det var ju inte meningen att torson skulle flyta upp heller. Han gjorde vad han kunde för att den inte skulle flyta upp, men räknade fel verkar det. Eller så har någon vikt lossnat.

Citat:
Ursprungligen postat av Sugar-Daddy
Det er jo ingen myndigheter som tror på luke-teorien, derimot så vet vi at Wall har hatt en nødsamtale som gjorde at polisen startet etterforskning allerede om natten.
At det skulle ha skjedd en ulykke etter nødsamtalen er lite sannsynlig.

Nej det VET vi inte. Det har bara stått i EN dansk källa, det sas inget om det på omhäktningsförhandlingen.

Citat:
Ursprungligen postat av Hegamon
Låter väldigt fantasilöst det här med att luckan skulle dödat hon. Jag tror mera han blev förbannad. Drämde till hon och ups, hon blev betydligt mera skadad än han kunde föreställa sig.

Låter lite som folk som fått stryk i fängelset. Då säger den misstänkta, han ramlade i trappan... När personen i själva verket fått regelrätt med stryk och uppvisar blåmärken i ansiktet och på kroppen.

Ja, men M är 46 år och har ingen som helst känd historia av att ha misshandlat folk. Varken kvinnor eller män. Du kan inte jämföra med vaneförbrytare.
Citera
2017-09-26, 00:13
  #25010
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Sugar-Daddy
Skit nå i den luke-teorien da.

Ja, oavsett hur det än må vara så har luckan med 90% sannolikhet inget med Kim Walls död att göra.
(90%? En personlig uppskattning, ingen källa på det)
Citera
2017-09-26, 00:14
  #25011
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sugar-Daddy
Du får ta i betraktning at Danmark er ikke Sverige.
I Danmark gjelder dansk lov og ikke svensk.

Jo, jag är medveten om det. Vet du hur indiciemål hanteras enl dansk lag?

Mord generellt?

Jag vet att det skiljer sig i Norden. Svensk och finsk lag är rätt lika. Tycker det är svårt att hitta information om dansk lagstiftning.
Citera
2017-09-26, 00:26
  #25012
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av ottoplommon
Jag tycker att ni är smarta med luckan.
Men jag förstår inte att ni lägger ned så mycket energi på en uppenbar lögn av PM.
Ni har ju slitit med det där i två veckor nu.
Eftersom PM ljuger så är det nästan OT. Så kan ni inte lägga era beräkningar i skrivbordslådan tills vidare iallafall. Om det bevisas att någon annan styckat KW än PM så är det befogat att vetenskapligt pröva luckteorin igen.

För det är storyn om luckan som åklagaren måste slå hål på, och det har visat sig inte bli en helt lätt uppgift, därav tjafset om luckan. Självklart håller jag med om att den inget har med Kims död att göra, det finns ingen som styckar en människa efter en olycka, har det överhuvudtaget någonsin hänt.
Citera
2017-09-26, 00:33
  #25013
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Grumpyoldfart
För det är storyn om luckan som åklagaren måste slå hål på, och det har visat sig inte bli en helt lätt uppgift, därav tjafset om luckan. Självklart håller jag med om att den inget har med Kims död att göra, det finns ingen som styckar en människa efter en olycka, har det överhuvudtaget någonsin hänt.

Men är det inte logiskt att tro att polisen redan har slagit hål på den? Eftersom att åtals rubriceringen ändrades till mord vid häktningsförhandlingen? Visserligen har det talats om en rekonstruktion på Nautilus.
Men det var väl PM som själv hade önskemål om det. Eller?
Citera
2017-09-26, 00:33
  #25014
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Picasso2
I obduktionen fann man vissa saker som "var komprometterande" (eller hur de uttryckte det) för Madsen. Och kunde vara kränkande för familjen. Man har inte gått ut med mer än det. Dock säger det mig, och min magkänsla, att hon är sargad på mer än ett sätt. Och då talar jag inte sågbevis och luftutsläppshål.

Och DU ska anklaga MIG för att vara sexuellt fixerad? Det är du och någon mer här som hela tiden har FROSSAT i att det skulle vara ett sexmord.

Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Såvitt jag vet är det bara Metro som uttalat sig om det (och det var väl egentligen ett brott mot referatförbudet). Men de skrev i alla fall "mycket besvärande" för PM, vill jag minnas.

Referatförbudet gällde väl bara delen med obduktionsrapporten? Det finns ingen anledning att domstolen skulle ha lagt uppgiften med telefonsamtalet under referatförbud. I så fall skulle de nog hellre inte tagit upp uppgiften alls vid häktningsförhandlingen (om det hade varit något som kunnat skada utredningen om det kom ut). Den förste som inte borde ha fått höra den i så fall hade ju varit M, och han satt ju i salen...

Citat:
Ursprungligen postat av Sugar-Daddy
Jeg er uenig i dine juridiske termer. Etter mitt syn så kan Madsen helt klart dømmes for drap selv om påtalemakten ikke kan motbevise at KW kan ha dødd av en ulykke.

En indisiedom er helt åpenbar for meg i dette tilfellet.
Sverige har sine egne sinnsyke definisjon på jus og alt mulig annet.

Men vad gör du här då, om det bara är fel på oss?

Citat:
Ursprungligen postat av ottoplommon
Om han har försökt att "pressa ihop torson" för att få lungorna att kollapsa så förstår man ju vad som hänt med bakomliggande revben. Och med lite fantasi hur det gått till. Det behöver alltså inte vara sexuellt. Men eftersom det kallas "skambrott" är det nära till hands att tro något sådant. (Obs! min spekulation.) Lisa Holm fallet kallades också för skambrott.

Var har brottet vi diskuterar kallats "skambrott"? Från något officiellt håll alltså.

Citat:
Ursprungligen postat av Grumpyoldfart
Så du returnerar den obesvarade frågan jag ställde till dig för 2 veckor sedan. Då är det väl rimligen du som inte vet svaret, inte sant? Varför är inte hela ubåten tillverkad i 3mm stålplåt?
(FB) Svenska Kim Wall hittad död sedan danska ubåten UC3 Nautilus havererat (2017-08-11)

Jag gissar att det är för tunt, att det skulle börja bukta inåt och spricka upp vid ökande vattentryck eller?
Citera
2017-09-26, 00:35
  #25015
Medlem
trngws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grumpyoldfart
Så du returnerar den obesvarade frågan jag ställde till dig för 2 veckor sedan. Då är det väl rimligen du som inte vet svaret, inte sant? Varför är inte hela ubåten tillverkad i 3mm stålplåt?
(FB) Svenska Kim Wall hittad död sedan danska ubåten UC3 Nautilus havererat (2017-08-11)

Jag vet precis vilket trycket är där nere, det är ren allmänbildning. Men du har inte den blekaste aning, vare sig om hur stort trycket är rent fysikaliskt/teoretiskt, eller vad det trycket innebär i praktiken, därom är jag helt övertygad.

Du verkar dessutom ha missuppfattat siffran 470 meter. Det är ubåtens skrov som rent teoretiskt tål det djupet. Luckan, skulle jag tro, tål ännu mer. Men många andra delar av ubåten skulle jag tro inte tål de stora djupen. Framförallt då skrovgenomföringar.

Men du kan ju som sagt var börja med att svara på frågan om trycket på djupet, och vilken plåttjocklek som behövs. Sist pratades det visst om "centimetrar", ROFL.
Citera
2017-09-26, 00:38
  #25016
Medlem
trngws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grumpyoldfart
För det är storyn om luckan som åklagaren måste slå hål på, och det har visat sig inte bli en helt lätt uppgift, därav tjafset om luckan. Självklart håller jag med om att den inget har med Kims död att göra, det finns ingen som styckar en människa efter en olycka, har det överhuvudtaget någonsin hänt.

Jo då, det kommer bli en smal sak för åklagaren att slå hål på luck-teorin. Det är bara en del här som fortfarande inte fattat det. Som tror att motviktsluckor, som är väl använda på fartyg, slår igen av sig själva av lite svall, osv osv.
Citera
2017-09-26, 00:38
  #25017
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Whyback
Du förstod nog inte det riktigt rätt....det var en svans på ett mycket bra försök av t.... att förklara skillnaden i juridiken och det som egentligen hänt, jag stödde den till 100, så det var faktiskt helt tvärt om mot vad du lyckades uppfatta....

Ja,kanske det. Jag får bara en bild i huvudet av knatte,fnatte och tjatte som slåss så att fjädrarna ryker.
Får man stopp på en luckdispyt så tar det bara 5 min så är det något annat som det ryks ihop om så att man blir helt yr i huvudet till slut.
Citera
2017-09-26, 00:40
  #25018
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grumpyoldfart
För det är storyn om luckan som åklagaren måste slå hål på, och det har visat sig inte bli en helt lätt uppgift, därav tjafset om luckan. Självklart håller jag med om att den inget har med Kims död att göra, det finns ingen som styckar en människa efter en olycka, har det överhuvudtaget någonsin hänt.

Kanske inte, men det HAR hänt (ofta t.o.m.) att folk har smitit från olyckor - med bil t.ex. - och även att de dragit undan kroppen från vägen och in i skogen, för att det ska ta längre tid innan den upptäcks och bli svårare för polisen att utreda. Vi vet inte heller hur många spårlöst försvunna personer som har försvunnit på det sättet - att de blivit påkörda och föraren snabbt lyft in kroppen i bakluckan och åkt någonstans där han kunnat gräva ner den, för att inte bli associerad med olyckan. Det är en ganska mänsklig reaktion, att vilja slippa ifrån ansvaret, eventuellt straff och allt annat elände som kommer att följa, ÄVEN på "bara" en olycka.

Det speciella i ubåtsfallet var att det inte gick att få ut kroppen utan att stycka den.
Citera
2017-09-26, 00:46
  #25019
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Och DU ska anklaga MIG för att vara sexuellt fixerad? Det är du och någon mer här som hela tiden har FROSSAT i att det skulle vara ett sexmord.



Referatförbudet gällde väl bara delen med obduktionsrapporten? Det finns ingen anledning att domstolen skulle ha lagt uppgiften med telefonsamtalet under referatförbud. I så fall skulle de nog hellre inte tagit upp uppgiften alls vid häktningsförhandlingen (om det hade varit något som kunnat skada utredningen om det kom ut). Den förste som inte borde ha fått höra den i så fall hade ju varit M, och han satt ju i salen...



Men vad gör du här då, om det bara är fel på oss?



Var har brottet vi diskuterar kallats "skambrott"? Från något officiellt håll alltså.



Jag gissar att det är för tunt, att det skulle börja bukta inåt och spricka upp vid ökande vattentryck eller?

Från Leif GW:s mun. Han sa något i stil med " Det är ju alltid svårt att erkänna skambrott. Men PM kommer nog att börja erkänna lite i taget". Ej ordagrant. En nyhetsfilm i Expressen. Jag kan försöka hitta den om du vill. Ps. Bara för GW sa det behöver det ej vara rätt.
Citera
2017-09-26, 00:48
  #25020
Medlem
Et vitne har forklart at Madsen har deltatt i pornofilm der han knullet en mindreårig gutt.
Det skulle ha vært et avtalt skuespill, samt et annet vitne forklarte om kvelningssex og at Madsen var besatt av hardcore-sex og død.

https://www.pressreader.com/denmark/bt/20170906/282106341789468
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in