Citat:
Ursprungligen postat av
ottoplommon
Det förstod jag inte. A. måste vara sant för att B. ska ha gått till som PM säger.
Och om B. är sant finns det ingen anledning att kapa av huvudet vid axlarna.
Det är två skilda saker här.
Dels det juridisk, dels det faktiska händelseförloppet.
Åklagaren har begärt PM häktad för mord. Han vill alltså fälla PM för mord. Det är målsättningen.
Det gäller alltså att bevisa att PM mördat KW, annars kan PM inte fällas för mord.
PM säger - Hon dog av en olycka när hon fick en lucka i huvudet.
Om PM's utsago inte kan motbevisas, så kan PM inte dömas för mord, för då kan KW ha dött av en olycka. Detta gäller helt oavsett vad som skett, eller inte skett, efter att KW omkom, hur hon än omkom.
Kan man inte motbevisa PM's påstående om en olycka, så kan PM inte dömas för mord.
Sedan det faktiska händelseförloppet. Du säger att A måste vara sant, för att B ska kunna ha inträffat.
Men B hände ju före A. Det är då, rent fysikaliskt, en paradox om A måste gälla för att B skall kunna inträffa. Nu blev det kanske lite teoretiskt.
Men rent teoretiskt, så kan KW ha dött av att ha fått en lucka i huvudet. Därefter så kan PM ha styckat henne, eller någon annan kan ha styckat henne. Helt osannolikt, javisst, men lika fullt teoretiskt möjligt.
PM påstår att KW dog av en olycka, och att han begravde henne hel.
Om man kan bevisa att hon inte dog av en olycka eller till och med att PM mördade henne, så är det skit samma om han begravde henne hel eller inte, då fälls PM för mordet, och griftefridsbrottet skulle sannolikt konsumeras (i alla fall i Sverige).
Om man inte kan bevisa att hon inte dog av en olycka, men kan bevisa att PM styckade henne, så kommer man fortfarande att ha svårt att få PM fälld för mord, eftersom hon trots att han styckade henne, skulle kunna ha dött av en olycka. Däremot skulle PM's trovärdiget vara nära noll, och finns tillräckligt med indicier i övrigt, som t.ex. ett SMS där KW fruktar för sitt liv, så kanske PM kan fällas för mord i alla fall, då indicierna kanske ändå anses tillräckligt starka.