Citat:
Ursprungligen postat av
kaffe.kopp
Fungerar fint?
Det borde feminister veta som hela tiden stoppar fingrarna i öronen och skriker.
Nej oförklarade löneskillnader är just det, oförklarade. Det är inte per automatik något bevis för kvinnoförtryck även om feminister gärna vill tro det. Feminister tror att de kan tillgodogöra sig allt som är oförklarat så länge det förekommer en överrepresentation.
Är ju som sagt du/ antifeminister som gör detta. Ni har ju inga som helt bevis för er sak. Ni har ju inte ens en sak...annat än att ni avskyr feminism, lite så där bara för att.....
När saker är just "oförklarade" dvs ett fenomen existerar utan att man kan tänka ut/ räkna bort alla övriga rimliga skäl, så är just diskriminering det som är närmast till hands.
Det är extremt svårt bevisa diskriminering såsom det faktiskt
medvetna skälet till att något ex. väljer en man framför en kvinna eller väljer betala männen mer än kvinnorna, utan det är ju just det "oförklarliga" och också det strukturella upprepade mönstret.
Dvs en grupp hamnar i majoritet och strukturellt i den förfördelade potten.
De studier som finns kring lönediskriminering så har du i ALLA studier just en oförklarad negativ behandling av just kvinnor. Och får du detta upprepat over and over again, år efter år efter år och plockar bort allt vad forskningen kan tänka sig som skäl och ändå står med en oförklarad löneskillnad som inte borde vara där, så handlar det om diskriminering.
Är extremt töntigt försöka bortförklara det som näääää men de är ju oförklarat!!!!
Citat:
Det är du som jämför män och kvinnor hela tiden. Det jag syftade på var att feminister är priviligierade i förhållande till kvinnor i tredje världen, vars förtryck de gärna speglar sig i för att skaffa sig fördelar.
det var du som la påståendet att svenska kvinnor skulle vara priviligierade kontra svenska män.
Citat:
Du länkar till en radikalfeministisk tidning/artikel.
nej jag länkade till DN.
Citat:
Detta är allt jag kan läsa eftersom den ligger bakom betalvägg.
Den texten som syns i det stycket håller jag 100% med om att det är sant. Dock inte på det sätt som radikalfeminister förväntar sig att textan skall tolkas.
Män konkurrerar i huvudsak med andra män, oavsett vad knäppkärringar till feminister säger. Om feminister lyckas kvotera in kvinnor oavsett kompetens så blir det färre platser kvar för män att konkurrera om sinsemellan. Därför leder det automatiskt till högre kompetens hos män, medan kvinnorna som inte konkurrerar på lika villkor, att deras kompetens (eller eventuella brist därav) består. Givetvis blir det svårare för medelmåttiga män att behålla sin position, dock spelar nepotism en stor roll således kan kompetenta män även fortsättningsvis bli petade till förmån för inkompetenta män. I stort sett är ingressen 100% sann, av det man kan läsa utan att betala, men självklart inte på det sättet som feminister vill att artikeln skall tolkas.
och här drar du raskt en slutsats ur din kvinnohatande röv om att kvinnor ALLTID i alla lägen är sämre än män.
Frågan är har du kapacitet tillräckligt fatta detta själv?
Artikeln från DN tar upp resultatet av samma studie som jag använde som bevis 1. ovan.
Den studien påvisade att de kvinnorna som kvoterades in hade SAMMA meriter eller högre än kvinnorna och männen som satt kvar, men högre än männen som fick gå.
Männen som fick gå hade alltså lägre meriter och kompetens än de män kvinnor som satt kvar OCH de kvinnor som blev inkvoterade.
Den är alltså ett tydligt bevis på att män väljer män, ÄVEN när det finns kvinnor med högre kompetens. Dvs diskriminering.
Citat:
För det första är det samhället som har problem med detta.
Nej du har problem med detta, inte samhället.
Citat:
De får gärna tjäna pengar på sin ideologi eller sagor om tomtar och feminsttroll. Det jag som medborgare ifrågasätter är att ideologin finansieras med statliga skattemedel. Det är sällan det där pyramidspelet går runt ekonomiskt för egen maskin.
Det är en fördumningsindustri baserad på en radikal statsideologi och det är något dess förespråkare vill applicera på andras småbarn. Det är hyfsat sjukt att genusideologi ska appliceras på försvarslösa barn utan någon egentlig granskning. Barnen kan inte själva kritisera pengakåta genushäxors ambitioner att hjärntvätta dem, men vi som inte är feminister kan.
Du har problem med att samhället ( som för övrigt består av 50% kvinnor) tar tag i den diskriminering, orättvisa och obalanser gällande makt, pengar och möjligheter som drabbar halva befolkningen som den är satt att tillvarata intressena för?
Du vill helst att samhället (med 50% kvinnor) ska skita i just kvinnors behov, liv, arbeten, rättigheter etc.
har jag uppfattat herr kaffesump korrekt?
är de inte avsevärt mer sjukt att oskyldiga barn ska drillas in i genustänket av att enbart baserat på vad de har mellan benen så är de dömda att inte ha samma chans bli forskarre eller ex. få plats i regering och riksdag eller ha större chans till detta?
enkom pga en liten hudpinne med två små ludna säckar bakom?
Just den kroppsliga detaljen är ju JÄVLIGT bra ha i R&R. Ger direkt kompetens på alla plan, eller hur?