2017-09-07, 00:47
  #20389
Medlem
Setter en million på at det finnes porrbilder av PM på nettet
Citera
2017-09-07, 00:48
  #20390
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av liketothink
Finns det inte någon form av "blodscanner" de kan använda för att titta i ubåten? UV-ljus eller liknande? Om man nu kanske måste ha en kemisk vätska på golvet först? Då kan man upptäcka gamla blodfläckar, utbredning etc. Tittar inte på CSI men det kanske finns andra här som är mer insatta?

Snabb googling gav detta: https://www.youtube.com/watch?v=u73H-5-RP5Y

Luminol skall man tydligen använda.
Du får kontakta den danska polisen och tipsa deras kriminaltekniker...
Citera
2017-09-07, 00:50
  #20391
Medlem
PhDSalanders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cellplast
Du får kontakta den danska polisen och tipsa deras kriminaltekniker...

Citera
2017-09-07, 00:54
  #20392
Medlem
Mooskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cellplast
Nej, inte alls irrelevant. Det är åklagarens uppgift att bevisa att PM ljuger. Vilket innebär att åklagaren behöver bry sig om detaljer i berättelserna som inte är rimliga. Styckningen ger inte mycket straff - åklagaren vill plocka PM för bra mycket mer än styckning. Alltså är debatten om strumpbyxorna och trosorna högst relevant.



När vi ser rena förhör som i en förundersökning eller ett videoförhör, ljudfil osv kanske man kan knäcka Madsen, men i en liverapportering är det inte fullständigt klart vad fan han säger. Därför blir det extremt tjatigt om dom här förbannade strumpbyxorna. Fatta att vi inte har något mer än det media ger oss via deras usla översättning och väl valda delar. Han ska genomgå massor av förhör till och han har redan ändrat sin story flera gånger sedan han klev i land, och kommer fortsätta med det så länge det framkommer information som han konfronteras med.

Citat:
Ursprungligen postat av 3x3
Setter en million på at det finnes porrbilder av PM på nettet

Ok som master då kanske? Eller i någon annan kinky gummioverall med kaptenskeps?
Läder och lack samt lite kättingar... hmm. Le Marquis de Madsen.
__________________
Senast redigerad av Moosky 2017-09-07 kl. 01:00.
Citera
2017-09-07, 01:04
  #20393
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PhDSalander
Ja, det är såpass galet att det tyvärr framkallar skämtlynnet trots tragiken.
Läste NYTimes förut där folk kommenterade Madsens utsagor ganska raljant.


NYTimes läser/skummar jag dagligen, alltid läsvärd. Jo, jag läste den också.

När man inte har samma världsbild som Madsen är det lätt att det blir som du säger.

Så länge vissa kroppsdelar saknas kan han fabulera fritt om just dessa. Fötterna har han introducerat liksom handen där fingrarna frånkopplade spärren till luckan. Och huvudet som råkade ut för fingrarnas felgrepp.
Citera
2017-09-07, 01:06
  #20394
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av liketothink
Det som talar för PM:
Intressant detalj om att KW hade kramper, "udda" detalj man kanske inte skulle fantisera ihop?
Rörbitarna tyder på att det var oplanerat. Han tog det som fanns till hands i ubåten.

Det som talar emot PM:
Han ljuger om att han styckat henne. Det kanske iofs har att göra med att han inte vill framstå som morbid, kallhamrad och knäpp? Att erkänna att han styckat henne skulle verkligen få honom att framstå som just det.

Mer underlag behövs i form av spermaundersökning av torson, att man hittar KW huvud, mer blodundersökningar av ubåten, ryggradsundersökning av torson etc.

Så kan det nog vara. Har de sök efter kroppsdelarna med tanke på att det är tyngda med sökbar metall. Kanske de skall söka efter metall och sen kan huvudet kanske vara insvep i ett lastnät typ som man har för att hålla fast gods på båtar vid hög sjö, kanske även de med metall tyngder.
Citera
2017-09-07, 01:07
  #20395
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av beastwood
Vet inte om det var så han menade. Men mest troligt att han hissat upp henne via fötterna så har fötterna varit uppåt, har då repet lossnat kunde strumpbyxorna hängt med, tror dock inte trosorna hade hängt med också.
Men jag gissar på att det var hans utsaga.

Karln har ju varit ute med båtar och ubåtar i över 15-25 års tid, och vid det här laget borde han väl använt en knop som låser tillräckligt bra, tex ett dubbelt halvslag. En sådan knop glider inte av någonsin, inte förräns fötterna lossnar av sig själva av dragkraften, eller att repet går av.

Citat:
Ursprungligen postat av PhDSalander
Nej, torson flöt ju upp igen.

Järn väger en del. De var 3,5 diameter x 6,5 cm långa och 11 till antalet efter vad jag läste någon (reporter) snappat upp.
Säg 300g st - x 11 = något över 3 kg. Och det räckte inte eftersom torson vägde betydligt mer.

Jag skrev väl i något gammalt inlägg som tydligen nu kan vara raderat, att minsta vikten för att hålla kroppen nere är väl omkring 10-15 kg, 30 kg är dock garanterat, under förutsättning att kroppen är hel. De hålrum i buken och tex lungorna fylls efterhand med gas som får kroppen att flyta upp. Men detta är temperaturberoende. Hade det varit vinter och kallt hade kroppen legat kvar på bottnen ännu. Nu hade det ju varit en varm period i Öresund så antagligen var vattentemperaturen rätt så hög, åtminstone för denna sommaren.

Citat:
Ursprungligen postat av DenRiktigeJesus
PM påstår att hon hade strumpor medan svensk media kallar det strumpbyxor. Vet någon hur hon var klädd?

I den första efterlysningen nämns att hon bar kjol + "tights", och de kan vara dessa som menas vara strumpbyxor. Ev tights i den meningen att de inte hade fot-häl-kappa, utan slutade ovanför ankeln.

Citat:
Ursprungligen postat av liketothink
Man borde tämligen lätt kunna se om hårlockarna är avslitna eller avklippta? Borde se annorlunda ut. Är de avklippta ökar misstankarna för att det är någon form av trofé.

Alltså jag är inte hundra på detta, men det är mycket möjligt att det går att se i mikroskop, En del hårstrån som slits av där kan strået bli "korvigt" i ändarna, men detta har att göra med vilken typ av hår man har.

Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Så då är nästa fråga om obducenten matchar skadorna på torson med en fogsvans.
Om de hittar någon liten metallflisa i sågspåren, så kan den ju bindas med säkerhet till stålet i en såg.

Citat:
Ursprungligen postat av Moosky
Du får ta det med dom som uttalat detta om ubåten. En kamera är vad som finns.

En äkta fungerande gyrokompass är tyvärr dyra saker, hon kunde ju ändå inte vara under ytan så länge, så man kan ju undra om det var första prioritet att skaffa en sådan. Tillverkaren Sperry har länge varit ledande på att tillverka sådana här, och används rätt mycket i sk ROVs för oljeborrning mm. men det är dyra pjäser.

Citat:
Ursprungligen postat av Moosky
Jag är osäker på betydelsen av nylon strap, och det kan vara lite olika betydelse. Jag har editerat mitt tidigare inlägg.

Det kan alltså menas ett sk buntband, men ett sådant håller inte för hela kroppsvikten nej,
__________________
Senast redigerad av DrSvenne 2017-09-07 kl. 01:11.
Citera
2017-09-07, 01:08
  #20396
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psykologpudel
Stay-ups är som namnet antyder inga strumpor som hålls upp av strumpeband, utan nylonstrumpor som hålls uppe av tunna silikonränder gömda under en (oftast) vacker spetskant högt uppe på låren.

Jo, dessa Stay-ups är stickade på ett fiffigt sätt uppe vid spetskanten för att "smita åt" kring låret, och hålla sig själv kvar.

Citat:
Ursprungligen postat av psykologpudel
Om det inte är den sexiga modellen a'la korsett, men det har man knappast på sig när man kliver på en u-båt för ett reportage.
Korsetter brukar ju visserligen ge fin form men de brukar ju betraktas som rätt så varma och svettiga skapelser, och det var ju hyfsat varmt den dagen. Och de syns ju igenom en blus så jag vet inte om det kan tolkas som en invit att ha korsett, Korsetten brukar ju användas mera för att framhäva bysten, jaja vi kan nog lämna korsetter nu
Hela strumpbyxor kan ju has för att de förstås formar rumpan bättre.

Citat:
Ursprungligen postat av psykologpudel
Vet inte varför, men jag fick intrycket att Kim hade på sig lite tjockare strumpbyxor (dvs inte nylon) eftersom nylon går sönder otroligt lätt, inte värmer det minsta, och just därför inte är särskilt praktiska om man ska ut på sjön i kyla och blåst.

Du menar nog "tights" som ju värmer mera, eller "leggings" men särskilt kallt var det inte den aktuella dagen, tvärtom fint väder, med antagligen helt stjärnklart på natten. Däremot så blir det garanterat kallt, rått och fuktigt nere i en ubåt av stål efter några timmar. Det är svårt att hitta på ett vettigt sätt att hålla någon värme i en ubåt av det slaget. På större ubåtar finns det alltid överskottsvärme ifrån dels batteripaketen plus elmotorerna eller kärnreaktorn.

Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Kramperna är typiskt en sådan sak som en lögnare lägger till just för att få lögnen att låta mer trovärdig, detaljer gör lögnen med verklig och lättare att tro på. Vi vet inte hur hon dog, det kan också vara så att han mördade henne och att hon fick kramper efter att han mördat henne, så han tog den detaljen och la till sin lögn.

Kramper kan komma efter döden ja, och det kan ske oavsett på vilket sätt döden inträffat. Det har att göra med att nervcellerna "laddas ur" (enkelt förklarat), Dessa kramper är inte att förväxla med "rigor mortis" likstelhet som kommer först efter ett par timmar. Det är inte alltid att det förekommer kramper, några experter har menat att det är en slags överlagrade reflexer, alltså en slags epilepsi, men det finns väl inte så väl etablerad terminologi kring detta fenomen, Minns ej hur det ligger till nu...

Citat:
Ursprungligen postat av liketothink
Sedan kommer luckan nedfarandes från typ nittio graders vinkel. Då får man luckan i huvudet med stor kraft.

Nja, enligt skunkjobbs beräkningar så blir luckans hastighet inte så hög än att det det blir mer än en touch, dessutom så fjädrar ju hela huvudet eftersom det sitter på halskotpelaren, om inte huvudet skulle sitta fast förstås
Citera
2017-09-07, 01:09
  #20397
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av cellplast
Nej, inte alls irrelevant. Det är åklagarens uppgift att bevisa att PM ljuger. Vilket innebär att åklagaren behöver bry sig om detaljer i berättelserna som inte är rimliga. Styckningen ger inte mycket straff - åklagaren vill plocka PM för bra mycket mer än styckning. Alltså är debatten om strumpbyxorna och trosorna högst relevant.

Ja, det ligger mycket i detta, åklagaren vill få PM att snärja in sig i sina egna lögner

Citat:
Ursprungligen postat av TheKeymaker
Utan att ge mig in på exakt vad som finns var så skulle teoretiskt sett Nautilus rutt kunna kartläggas genom:

AIS (kräver sändare på fartyget)
Radar
Mobilmastdata (för fall att mobil / mobiler kopplat upp sig)
Hydrofoner
Magnetslingor
Kameror

Jo fast hydrofoner lider ju av problemet att kunna kalibrera dem, och med varierande temperatur salthalt och ström, och visst tidvatten är ett rätt så svårt problem. Man kan ju faktiskt provköra en liknande ubåt under liknande förhållanden och mäta upp dess hydrofon signatur, och jämföra. Men om det verkligen finns hydrofoner eller inte, det vet jag ju inte. De ryska atomubåtarna valde ju alltid att lägga sig i kölvattnet efter tex en stor tanker och kunde därmed hålla sig gömd, dvs det gick inte att "se den" utifrån sonar, varken passiv eller aktiv. Med en hel flock ubåtar som kunnat länka sin hydrofonsignal i realtid så hade man kanske klarat av detta.
Citera
2017-09-07, 01:11
  #20398
Medlem
Mooskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 3x3
Som jeg sa i går, men som idioter sa var umulig

Kod:
Jens var med til at bygge Nautilus: »Får man noget i klemme i sådan en luge, så er der dømt alvorlige problemer«


https://www.b.dk/nationalt/jens-var-med-til-at-bygge-nautilus-faar-man-noget-i-klemme-i-saadan-en-luge-saa


Kan du förklara en nylon strap tror du vad man menar med detta, så vi får ordning på den uppgiften.
Du kan visa en bild om du vill och har lust.
Citera
2017-09-07, 01:11
  #20399
Medlem
kejsarinnakanels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av liketothink
Det som talar för PM:
Intressant detalj om att KW hade kramper, "udda" detalj man kanske inte skulle fantisera ihop?
Rörbitarna tyder på att det var oplanerat. Han tog det som fanns till hands i ubåten.

Det som talar emot PM:
Han ljuger om att han styckat henne. Det kanske iofs har att göra med att han inte vill framstå som morbid, kallhamrad och knäpp? Att erkänna att han styckat henne skulle verkligen få honom att framstå som just det.

Mer underlag behövs i form av spermaundersökning av torson, att man hittar KW huvud, mer blodundersökningar av ubåten, ryggradsundersökning av torson etc.
OM man får ett kraftigt slag i huvudet uppifrån är det stor risk att bita av tänder. Undrar om de hittat tandfragment ombord?
Citera
2017-09-07, 01:13
  #20400
Medlem
Noen her som har en lenke til hvem PM`s fru er?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in