Citat:
Ursprungligen postat av
onopono
Jag diskuterar här WTC 7. Det stämmer att byggnaden verkar luta aningen åt söder när den faller, men den är utvändigt fortfarande i princip intakt. Obrutna fasader som sinsemellan rör sig unisont när byggnaden handlöst faller neråt.
Det är symmetrin och fritt fall som är the smoking gun.
Jaha, så nu inbillar sig Onopono att denna haft möjlighet att studera hur den västra och södra fasaden rörde sig under kollapsen utav WTC 7. Märkligt att ingen annan haft tillgång till dessa filmer och att Onopono väljer att inte visa upp dessa unika filmer.
Det är nästan så att man skulle kunna misstänka att Onopono enbart tittat på filmer där man ser den norra fasaden, bara för att sedan fantisera ihop övriga fasaders skick och rörelser.
Är det verkligen möjligt att Onopono inte är medveten om att den södra och västra fasaden träffats utav rasmassor ifrån WTC 1, som av en händelse låg sydväst om WTC7? Kan Onopono verkligen vara så ignorant att denna uttalar sig om skicket på dessa fasader baserat på youtubefilmer som visar den relativt oskadda norra fasaden?
Om den norra fasaden inte hade följt med resten utav byggnaden ned och istället stått kvar... Hade Onopono då, baserat på en visuell analys utav den norra fasadens skick, hävdat att hela byggnaden fortfarande stod kvar?
https://en.wikipedia.org/wiki/7_World_Trade_Center#/media/File:WTC_Area_With_Building_Numbers_50dpi_contrast .jpg
Bonus:
En bild som visar väldigt stora konstiga hål i WTC 6 och även märkliga hål i Verizion building. Man undrar vad som kan ha orsakat dom där hålen?
Onopono pratar förresten väldigt mycket om vittnen som hört explosioner. Kanske hörde dessa vittnen när terrorister gjorde sönder byggnad 6? Har Onopono på något vis uteslutit det? Eller ens funderat på varför dessa vittnesuppgifter, om de nu vore korrekta, fullständigt motsäger pladdret om "tysta" bomber eller användandet utav betongätande skadedjur?