Citat:
Ursprungligen postat av
Bluis
Du fokuserar på fel sak - vi har redan bevisat att det går att få upp en person - via tornets högsta punkt
Diametern är ointressant -
Vi försöker utröna om det är ett lustmord - eller bara en helt vanlig vardag ubåts styckning.
Vad snackar du om? Diametern visar med all önskvärd tydlighet att "helt vanlig vardag ubåts styckning" (vad nu detta särskrivna begrepp betyder...) är en enklare idé och enkla idéer är bra. Det är också i paritet med dröjsmålet ute till havs.
Det räcker naturligtvis inte med att "bevisa" (fan vad mycket snack det är i tråden om "bevis" och "teori" och annat som folk helt enkelt inte tycks begripa) att det *går* att lyfta upp en kropp. Om det *inte* skulle gå är det förstås relevant, men bara för att det går betyder det inte att det är praktiskt, möjligt för PM, möjligt just då och knappast vad som hände. Så, hur skulle det vara ett argument för "luststyckning"/"offensiv styckning"?
Dessutom: vem fan har "bevisat" att det går? Ingen vad jag kan se. Behövs inte, det är tämligen uppenbart att det kan gå. Dock inte relevant, då det räcker med att det är svårt nog för att behöva överge den hypotesen. Hypotesen förutsätter ett rep. Inte speciellt otroligt på en båt, men dock en förutsättning som transportstyckning inte behöver.
"Luststyckningslägret" tycks ta allting som är hypotetiskt möjligt som intäkt till att det var en offensiv styckning, trots att ni inte kan nämna en enda konkret faktor som visar att det är troligare än transportdito. Har ni bemödat er med att ta reda på vad a priori-sannolikheten är?
Dessutom: "lustmord" är i sig förenligt med transport- såväl som offensiv styckning. Så bestäm er vilken idé ni driver och förklara varför (det är möjligt att giftmörda någon på en ubåt, det är inte automatiskt sannolikt, etc).