Citat:
Ursprungligen postat av
Max3x
Även press o media har ett ansvar i detta. De har under årtionden, givetvis med glimten i ögat, upphöjt en lågbegåvad o psykiskt sjuk man med positiva epitel såsom; forskar, ingenjör uppfinnare etc. Finns inget nydanande eller genialiskt med PM's verksamhet överhuvudtaget. Det enda han åtkommit är att dödat en ung frisk kvinna!
Om de inte haft tur tidigare, så kunde många fler ha fått sätta livet till. Ubåten är en dödsfälla, full av dåligt designade system utan redundans.
Tycker inte du är snäll att använda ordet "psykiskt sjuk". Man kan vara egen utan att vara psyksjuk. Rätt mycket som får vårt samhälle att fungera är resultatet av personer som är udda. Däremot är givetvis inte alla udda automatiskt till gagn för samhället.
Men PM:s bravader har varit till glädje för en väldans massa människor, och ingen domstol har kommit fram till att han faktiskt medvetet har dödat någon människa.