Citat:
Ursprungligen postat av
bradgardsindianen
Eller så tänker de inte på det. PM verkar inte heller tänka på det men de som läser klart sin utbildning är väl medvetna om kemikalierna i diverse elektronik.
Det är rätt lite elektronik i ubåtarna - tror att vanliga passagerare på finlandsfärgor mm lyckas hiva i klart mycket mer elektronik när de i fyllan kastar iväg någon telefon nu och då. Och lokala dykare brukar lite nu och då lyfta upp massvis med mycket mer elektronik i närheten av broar, där någon valt att dumpa saker de vill bli av med.
Har han lyft ut blybatterierna och tömt dieselmotorerna på olja så är det mesta farliga borta.
Däremot så borde han ju hur som helst åkt på någon form av bestraffning i sammanhanget. Jag gissar att normalt straff skulle vara ett ganska fint bötesbelopp, men åtminstone i Sverige är böterna ganska beskedliga för privatpersoner. För företag skulle det rent av kunna bli vitesbelopp om han inte plockar upp ubåten - och vitesbelopp rullar ju på.
Detta då förutan att han inte var ensam ägare till båten vilket borde kunna ge fängelsestraff för stöld eller egemäktigt förfarande.