[quote=evaveva|61494924]
Citat:
Ursprungligen postat av
Pajosv
"Såg honom på morgonkvisten"??? Vi har ju inte en aning om vem det var kvinnan såg. Det låter på dig som att det
var Patrik kvinnan såg.
"Hade ingen aning om vad då?" Vi vet fortfarande inte om det var Patrik. Dessutom är väl chansen betydligt större att det var en vanlig Hallsbergskille som råkat supit sig ut på åkern av misstag än att det var Patrik.
Vilket vidare händelseförlopp?
Nu blir jag lite besvärlig igen... Mottaglig för samtal? Om Patrik var mottaglig för samtal från en person som vi inte ens vet existerar?
Spekulerar gör väl de flesta i tråden, men då måste det finnas något att spekulera om. Någon ledtråd eller något spår. Nu spekulerar du om en ren fiktiv händelse som inte har ägt rum.
När jag spekulerar så måste jag ha något att spekulera om. Jag skrev längre bak i tråden att jag inte utesluter att Patrik finns hos någon han känner. Det finns ju en kvinna (bekräftat) som han kallade sin syster, och därför vågade jag mig på en liten spekulation.
Men jag tar inget helt ur luften. Jag skulle inte spekulera om att Patrik anslutit sig till IS, eftersom ingen har framlagt bekräftade sådana uppgifter.[/QUOTE
Okej Pajosv ,jag får väl strunta i att lyssna på de observationer de uttalat och utgå från absolut ingenting då ....?
Patrik gick av tåget vid 14.45 -tiden (om det nu var han ) och sen var sagan slut .....suck ?

Fortsätt gärna att spekulera, men då med någon slags substans. Och vad ska man göra med det man har spekulerat om, för jag antar att många här i tråden vill få ett lyckligt slut på historien?
Ska man gå till polisen och berätta om sina spekulationer om att en okänd kvinna säger sig ha sett en tärd eller ledsen Patrik efter en väg, eller andra liknande obekräftade rykten.
I det här fallet är det svårt att spekulera eftersom det knappt inte finns några spår/ledtrådar.
Att ha ett utgångsläge som i stort sett börjar på noll och där man får hitta på en massa saker för att få ihop ett tänkbart scenario, lär inte leda någonstans. 0+0=0.
Om det bara fanns några få ytterligare
bekräftade uppgifter som
säkra iakttagelser, att kontot hade rörts eller om man hade hittat någon sak som med
säkerhet hade kunnat knytas till Patrik, så hade man kunnat få till en hyfsat godtagbar teori.
Detta är riktat till alla som spekulerar...