Citat:
Ursprungligen postat av
Mullret
Intressant teori, skulle tro Kim ville ta en bild på Kapten Nemo när han står i tornet. Då från främre däck. Ett såphalt däck är inte optimalt för säkerheten. En våg, skakning eller annat kan mycket väl få fatala följder. Dra upp någon som åkt i sjön är i princip omöjligt från en ubåt. Krävs stegjärn i skrovet eller en repstege. Har sedan Kim åkt in i propellern så är det nog så att Goda Råd Är Dyra.
Vad gör då en man med Stort Ego ? Erkänner dåligt sjömanskap och riskerar bli utskrattad i media och bland andra uppfinnare ? Karriären tar slut för Kapten Nemo.
Eller hittar på en utväg som eventuellt kan hålla i rätten ?
OT, Namnen Kapten Nemo och Nautilus är från Jules Vernes uppskattade böcker...
Håller med er, det är en intressant teori och jag skulle säga att det är nog det mest troliga i det här fallet. Hon råkade illa ut av en olyckshändelse och hans önskan att göra det så "äventyrligt" som möjligt för att uppnå "bra publicitet". När han insåg att olyckshändelsen skulle ge dålig publicitet och kritik mot honom (hans omdöme) blev han desperat och istället hittade på en historia. Att han skulle istället bli misstänkt för mord, fanns nog inte i hans tankevärld. Sanningen hade varit "bättre".
Jag tror inte att han med sina egna händer mördat henne, en respekterad/känd journalist vars artikel skulle ge publicitet, det låter bara inte vettigt.