Citat:
Ursprungligen postat av
Magro
Du uppmärksammar denna mening i fallstudien:
(FB) Mordet på Kevin Hjalmarsson, 4 i Arvika 1998
En åklagare följde förundersökningen nära men blev aldrig utsedd formellt i och med att de misstänkta inte var straffmyndiga.
Se ovanstående i sitt sammanhang, det avser inledningsskedet.
Samma fallstudie har i sin tidtabell även med följande:
(FB) Mordet på Kevin Hjalmarsson, 4 i Arvika 1998
Vecka 6
Förundersökningen ändrade karaktär såtillvida att den nu sorterade under Lag om unga lagöverträdare (LUL). Formellt övertog en åklagare ledningen av förundersökningen, som nu inriktades mot person och inte mot den händelse som utlöst utredningen. Christiansson gav fortsatt handledning till förhörspersonalen vid polisen. Socialtjänsten arbetade nära 20 timmar hos polisen. Förundersökningen omfattade 56 personkontakter.
Du svamlar på i vanlig ordning 'Magro', den här gången är det möjligen dina "citeringsfasoner" som är orsaken till röran.
Du har själv lagt in ett klippt citat som ser ut så här: (mina fetningar)
Citat:
[//]
I detta fall kom frågan om åtal aldrig att bli avgörande eftersom det relativt snart blev klart att de som varit inblandade i händelseförloppet inte var straffmyndiga.
Om du istället hade, som vanligt folk för det mesta gör, hade lagt en länk till hela den här rapporten så hade vi sluppit sådana här missförstånd.
Sedan kan man ju fundera på vad det egentligen står.
Det var alltså ingen åklagare inblandad eftersom de misstänkta inte var straffmyndig men sedan när det övergick i en LuL så då övertog en åklagare ledningen av förundersökningen!
Svammel var ordet.
Här är jag inte riktigt säker men är ganska övertygad att
formellt måste det alltid finnas en åklagare som FU-ledare oavsett hur gamla de misstänkta är.