Citat:
Ursprungligen postat av
Clay Allison
Men gud. Det är ju uppenbart kaos och katastrof i Vita huset för närvarande. Hur långt upp i arslet kan en människa ha sitt huvud? Ordning 2018? Really? Var det det som var planen? Har ni tröttnat på att vinna redan?
ja, jag håller ju med om att det för tillfället ser lite problematiskt ut. Men det spelar inte så stor roll, eftersom Trumps väljarbas är intakt och hans politik röjer på som bara tusan. Men det kanske inte du ser. Det är bara en tidsfråga innan ACA dras tillbaks - glöm inte att det tog runt två år för Obama att få igenom skiten.
De flesta väljare bryr sig mer om sin egen plånbok och sin familjs trygghet än om någon kommunikationschef byts ut efter att ha fått psykbryt. Tycker själv att administrationen börjar arta sig ganska fint. Personligen har jag stora problem med att Sessions vill starta upp the war on drugs igen - något som erfarenheten visat oss är ett misslyckande, men troligtvis kan Trump hålla koll på honom där. I övrigt tycker jag att Huckabee är en toppkvinna på jobbet som pressekreterare.
Att Priebus byttes ut mot Kelly ser utmärkt ut. Du måste förstå att en del av det han gör nu, är att få bort de politiker som påtvingades honom av GOP för att de skulle nominera honom.
Och mycket mer än så har väl egentligen inte hänt. Att han sparkat folk som hängt sig kvar efter Obama är barra naturligt och sker i nästan alla demokratiska länder efter att ett nytt parti tar över.