Citat:
Ursprungligen postat av
grahnen
Ja så e det ju nu med alla nya specialkort som kommit. Många av dem kändes fina när dem kom men inte längre. Zlatan ser fortfarande tung ut. Modric e trots allt bara +1 rating men ser bra ut ändå. Dembele vet jag att jag ville ha när han kom men vad för dyr tyckte jag. Kommer inte göra någon av dem, bara gjort Zlatan på lån och de får räcka. Kul o testa och ha som avbytare bara. Satsar nog allt på att testa ett nytt lag inom kort.
Försöker få tag i en CB med loyalty genom silver upgrade. Har ju mängder med silver i klubben. Gjort 6-7st men bara fått två CB som inte gör någon nytta. Behöver ju två CB med samma nationalitet/liga. Har ett par untradeable innan o en hel del silver med men inte fått något som gör att jag lyckas fö ihop det. Blir att köra några till annars får jag fixa loyalty genom att gå in i TOTW-möte och stänga av x 10.
Iofs, kan ju avvakta till weekend rewards kommer. Får ju ett mega pack o ett Players pack med 24 kort. Trillar väl in imorrn kväll.
Jag funderar som sagt på Modric. Bara hans +5 i stamina på SBC-kortet gör att det känns attraktivt... samtidigt kostar kortet närmare 200k och då är det "bara" 300k upp till hans TOTS-kort. Beslut...
Zlatan känns oekonomiskt annat än på lån för att testa. Hans CMOTM-kort kostar 320k och POTM-kortet kostar 170k att lösa. Hellre köpa ett bättre kort för lite mer som går att sälja ifall det inte funkar än lägga pengarna på untradable.
Annat med Dembele, Fernandinho, El Shaarawy och De Rossi vars kort är de bästa av deras kort. Hade någon av dem passat i elvan kanske jag investerat, men nu har jag bättre alternativ.
Jag har ju som sagt 20+ st NIF Smalling på transferlistan. 6.8k nu, köpta för 2k st. Stör mig som fan att kortet är det billigaste 84-kortet på hela marknaden dock, borde upp på 8k där alla andra kort ligger. Detalj i marginalen som bara handlar om ca 20k totalt men retar mig.. får se om jag säljer före WL-rewards släpps ikväll. Kommer ju troligen behövas imorgon till end of an era, så frågan är om de ska upp lite till eller inte... men 100k profit bara sådär ändå, pengar på banken precis som jag skrev.
Sist men inte minst: någon som kör FUTTIES Sane på högerflanken? Kortet ser ut att vara sämre på nästan allt än OTW Mane som jag har idag, men det ser ändå ut att vara ett trevligt kort för en rimlig peng.