Ingen fler än jag som lade märke till denna kommentar som damp ner i brevlådan igår hos CH?
"Jag vet med säker källa att det är slut mellan dig och den s.k. nya killen du träffat som också är den påstådda pappan till barnen. Är detta något du kan bekräfta?
För det låter på dig nämligen som att ni fortfarande träffas.. ni har väl inte ens haft kontakt på ett par månader?"
Källa:
https://catrinhedlund.wordpress.com/...el-1/#comments
Och ja, jag struntar i unvis.
Hur som helst, tror hon erkänner i rätten om hon har något att vinna på det. Precis som i förra rättegången.
Det där snyftinlägget från igår har jag svårt att ta på allvar. Dels det riktigt magstarka i att hon ifrågasätter sina offers behov av att få tillbaka sina pengar. "Det var ju bara 5000 kr för fem år sen". = Hennes egna behov går fortfarande före brottsoffrens rätt till sina egna pengar.
Dels detta med alla gåvor från den mystiska 😂 anonyma givaren. Allt tyder på att det är hon själv som ger dessa gåvor. Eller mamman, och då är det riktigt illa att hon inte ber mamman betala av skulder istället. Det fulaste är att hon skyller på barnen, att det är för barnens skull som hon blir påtvingad dessa rese-gåvor.
Det är ingen mänsklig rättighet för barn att åka på charter, herregud Catrin. Dina barn ser ut att ha det toppen, både hos dig och mamma. Det går ingen nöd på dem. Du skjuter ju bara dig själv i foten och underkänner ditt föräldraskap när du försöker vinkla det till att de lider på hemmaplan. Det är ohederligt att utnyttja sina egna ovetande, oskyldiga ungar för att motivera sin ovilja och slapphet inför att göra rätt för sig gentemot brottsoffer.