2017-07-08, 08:27
  #42109
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av 2bitarfisk
Jag kan säga att dom flesta barnfamiljer i Stockholm som i livspusslet försöker få in försäljning av bostad samt flytt till nyköpt knappats tar vägen via hyresrätt.

...Låt säga att man säljer ett radhus i Sollentuna, för att flytta till hus, ska man då flytta till hyresrätt i Vällingby och byta skola ett par månader osv, för att sedan flytta tillbaka allt?

Det gör man inte därför att HR finns inte att få tag på, bland andra skäl. Nej klart man köper det nya och sedan säljer det gamla. Särskilt idag innebär det risken för förluster. Kan även bli ett stort minus när den girige säljaren till slut blir desperat och annonsen på huset läggs in för tredje omgången. Vanliga familjer vill inte äga två hus i stockholmsområdet. Att hyra ut det gamla vore dock kanske inte så dumt.
2017-07-08, 09:06
  #42110
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mertillen
Det gör man inte därför att HR finns inte att få tag på, bland andra skäl. Nej klart man köper det nya och sedan säljer det gamla. Särskilt idag innebär det risken för förluster. Kan även bli ett stort minus när den girige säljaren till slut blir desperat och annonsen på huset läggs in för tredje omgången. Vanliga familjer vill inte äga två hus i stockholmsområdet. Att hyra ut det gamla vore dock kanske inte så dumt.

Hyra ut det gamla?

Dom måste ju sälja för att ha råd att köpa det nya
2017-07-08, 09:50
  #42111
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av 2bitarfisk
Hyra ut det gamla?

Dom måste ju sälja för att ha råd att köpa det nya

Det har du rätt i. Jag tänkte inte särskilt långt.
2017-07-08, 10:04
  #42112
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Chalmeristen
Nej, lånet är fortfarande på vad lånet var. Var lånet förra veckan på 2 millar är det på 2 millar idag med. Och det unga paret i servicesektorn skall fortfarande ut med räntor. Om nu konsumtionen går ner och deras löner pressas neråt i nominella tal eller bara relativt KPI och deras ränta stiger så får de svårare att varje månad langa upp pengar till ränta och amortering. Plus att i dåliga tider blir det fler deltider vilket sänker nominell inkomst.

I ditt exempel ovan krymper ränteKOSTNADEN men inte ränteUTGIFTEN. Amorteringen räknas på nominella belopp så lånet är inte 70% efter 5 år. Jag har då antagit att deras löner står stilla nominellt, KPI stiger och huspriserna ligger stilla, allting i nominella tal. Stagflation kallas det och drabbade England på 70-talet. Mycket vanligt för länder som en längre tid levt över sina tillgångar, Venezuela är ett exempel även om det där är värre än stagflation.

Du förutsätter i ditt exempel att reallönerna ligger stilla men så behöver det inte vara, ta 90-talets början t ex. Det blir så när man har ett kraftigt överskott av arbetskraft. Många sektorer kommer inte att drabbas av detta men de lägst kvalificerade drabbas. Och i takt med att alla skall köpa sin bostad förvärras problemet.

Skillnaden i vårt resonemang är att jag räknas med att dragspelet dras isär när ekonomin tudelas och då hänger inte alla med. Ditt golv är liksom att allt är konstant men mitt golv är 90-talets början. Sedan det där med att alla skall klara 7% har inte alltid följts och dessutom får folk barn, skiljer sig, förlorar jobbet osv.
Hm, ser ut som du har lite svårt för det med real och nominell.
Men jag kan förklara i termer av lön i stället.

Säg då att någon har ett lån på 50 månadslöner. Och att ränta är 4%, och att KPI och löner ökar med 2%. (dvs realränta är 2% och ingen reallöneökning). Och att lånet är amorteringsfritt.

Efter år ett: betald ränta är 2 månadslöner. Men lånet är nu 49 månadslöner. Så 1 månadslön (2%) blev en räntekostnad. Den andra månadslönen kan ses som en amortering, även om det i formell mening inte är det.
Nästa år kommer räntan som skall betalas att vara 1.96 månadslöner. Så även med ett amorteringsfritt lån kommer skulden och räntan att minska.

Detta är skälet till att folk inte har så mycket problem med att låna när nominell ränta är hög och inflationen är hög. Räntekostnaden är inte så hög.

Och skall RB ägna sig åt räntehöjningar, så sker det om KPI drar iväg. En boränta på 4% kräver i stort sett en KPI-ökning på 2% och en referensränta på 2%.

Kan KPI dra iväg utan att lönerna hänger med?
Vad är det som händer om priset att klippa sig stiger men lönerna består?
Det som krävs är egentligen någon form av produktivitetssänkning. Dvs något som gör att du som kunde betalar för mer tid när du går och klipper dig.
Men i samhället har vi produktivitetsökningar. Det gör att lönenivåerna stiger.

----------------------------------------------------
Vi har haft stadiga reallöneökningar sedan ca 1995. http://www.ekonomifakta.se/Fakta/Arbetsmarknad/Loner/Loneutveckling-i-Sverige/
Innan dess stod de i stort sett still i 25 år. (Det var en konsekvens av vänsterpolitik).
Kalkyler som görs får därför baseras på det vi har. Vilket är reallöneökningar. Vill man vara pessimistisk får man gå ned på stillastående reallöner.
2017-07-08, 10:17
  #42113
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Alpha101
Vi har haft stadiga reallöneökningar sedan ca 1995. http://www.ekonomifakta.se/Fakta/Arbetsmarknad/Loner/Loneutveckling-i-Sverige/
Innan dess stod de i stort sett still i 25 år. (Det var en konsekvens av vänsterpolitik).
Kalkyler som görs får därför baseras på det vi har. Vilket är reallöneökningar. Vill man vara pessimistisk får man gå ned på stillastående reallöner.

Ja den lögnen upphör du ännu inte med utan upprepar den som en papegoja.

1. S-regeringen från 1994 styrde i 90-talskrisens efterdyningar. Därför kunde reallöner öka jämfört med tex 1993. Knappast märkligt.

2. Reallöneökningar därefter stämmer inte. Välståndet sjunker. Du förordar inflation och titta - KPI stiger fortfarande inte. Det stiger inte nämnvärt alls därför att efterfrågan i ekonomin aldrig tar fart igen och banker är inte vad som krävs för det. Europa misskötes och då tar ingen efterfrågan fart heller och KPI stiger inte. Det används istället av dig att inflation som förstör tidigare sparande ändå skulle vittna om ökande konsumtionsutrymme. Vilket bankir-trams.
2017-07-08, 10:26
  #42114
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BenitoPolymem
Va? Varför skulle det inte fungera? Det finns massor med människor som har gjort så. Varför tror du Shurgard blivit så framgångsrika?
Jag känner inte till en enda. Alla jag har känner eller där jag har någon insyn i flyttandet har köp först och sålt sedan.
Jag gav tidigare ett exempel på där sälja först och köpa sedan kan fungera. Men det är lite speciellt.

Ska man köpa villa så tar det för de flesta ganska lång tid innan man hittar något man vill slå till på. Några år är inget ovanligt. Det är inte så att man vill bo på hotell, som någon nämnde, i två år.
(Detta låter mer som om det är några hemmaboende tonåringar som uttalar sig).

Shurgards framgång kommer av att BR kostar en hel del och folk köper lite mindre och hyr i stället av Shurgard.
2017-07-08, 10:29
  #42115
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Alpha101
Shurgards framgång kommer av att BR kostar en hel del och folk köper lite mindre och hyr i stället av Shurgard.

BR-priser är inget problem för dig för du hävdar ju att svenskarna blivit 69% rikare sedan 1995, eller hur?
2017-07-08, 11:06
  #42116
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LordWaldemort
Typiskt för bubbelförnekare att peka på hjärndött massbeteende "alla gör ju det".
Kan också finnas goda skäl till att "alla gör ju det".

Citat:
Ursprungligen postat av LordWaldemort
Ett alternativ är ju att sälja först med utflytt säg 3-4 månader framåt i tiden. Under denna tid kan man köpa nytt och ta hänsyn till inflyttningen så den matchar datumet man själv måste vara ute. Om det inte går att matcha kan man bo hos kompis, familj, hotell, hyresrätt tills det att man hittat något.
Jag har beskrivit en situation där det är möjligt tidigare i tråden. Det är den ensamstående som inte bryr sig speciellt om vad denne köper utan vill maximera priset. Och där utbudet är stort så att vederbörande kan köpa nytt helgen efter kontraktsskrivning. Och då bjuder på 5-10 BR. Centrala Stockholm är en plats där detta fungerar.
De som gör så här har tvärtom uppfattningen att priserna stiger. Och de vill köpa så dyr bostad som möjligt.

Citat:
Ursprungligen postat av LordWaldemort
Känns ju spontant som det rationella alternativet ur ett riksperspektiv. Du vet då vad du faktiskt har i kapital till nya boendet samt att du undviker risken att inte få den gamla såld.
För majoriteten är detta tvärtom skvatt galet. Det tar lång tid att hitta en bostad man vill bo i. Och att stå utan bostad är inget vanliga människor är roade av.

Det finns inte heller någon risk i att inte få sin bostad såld. Det är bara en prisfråga.
Det finns två tillfällen när det är besvärligt att sälja.
* I en avfolkningsbygd.
* Man är för girig och sätter för högt pris.

Det sista fallet är lätt att åtgärda.
Man gör bara så att man tar in offert från tre mäklare. De kommer att vara samstämmiga på vad lämpligt utgångspris är. Sedan räknar dom med en trolig ökning vid budgivning.
Och så räknar man med det utgångspriset. Allt ovanför ser man som oväntad intäkt.

Från utgångspriset räknar man bort, försäljningskostnad, vinstskatt, flyttkostnad, lagfart, pantbrev, renovering av nya bostaden mm. Och lägger till lånelöfte minus nuvarande skuld. Plus eventuellt sparande man vill stoppa in.
Då vet man på ett ungefär vad man kan köpa. Kan man inte kompensera för flyttskatten blir det nedbyte.
2017-07-08, 11:11
  #42117
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LordWaldemort
Jag ser det som en indikation på hur goda marginalerna faktiskt är. Återigen, jag tänker inte kritiskt analysera varje artikel jag länkar här. Jag har ingen anledning att tro att folk skulle vara oärliga, har du?
Det jag pekat på är att du inte vet vad folk svarar på.

Citat:
Ursprungligen postat av LordWaldemort
Kom till universitet och pröva bygga din forskning på Wikipedia källor så får du se vilken responsen blir. Din lärare kommer rita en fet röd nolla, torka sig i arslet med din rapport och därefter ge tillbaka den till dig.
Wikipedia har ofta länkar till källa. Har du kollat om det står fel ang datum för högertrafiken?

Citat:
Ursprungligen postat av LordWaldemort
Din ovilja att länka till en rapport som visar motsatsen till den jag länkade får mig att undra om den finns, du är ju så flitig med länkar annars. Vi får väl leva med vad min undersökning visade, usla marginaler för bolånetagare.
När jag har länkat den flera ggr så går det inte att tala om en ovilja.

Hur många timmar har du letat nu?
2017-07-08, 11:38
  #42118
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LordWaldemort
Nej vi är fundersamma varför marginalen är så pass låg. Med en marknad på bara 3-4 aktörer som per automatik får alla uppdrag, kan man inte annat än förvånad över marginalerna. Finns något sjukt i processen någonstans, som kostar pengar. Liknande marginaler finns att hämta i flygindustrin och där finns tusentals aktörer. Jag tror du håller med om att en bransch knappast kan tyckas vara hårtkonkurrensutsatt med bara fyra företag.
Kan du försöka vara lite mer specifik på varför marginalerna inte skulle kunna vara så låga?
Jag har tidigare nämnt DRAM. Där vi har tre tillverkare nu. Och tittar man på microns lönsamhet så har den varit deprimerande. Och det har varit en hård utslagning genom åren av tillverkare.

Varför i all världen skulle det inte kunna vara mördande konkurrens mellan tre leverantörer?

Dessutom dräller det av byggare. De är bara inte så stora och kända. På väg till jobbet passerar jag flera bostadsbyggen. Inte ett enda är av de stora.

Några saker ni missar är:
* De stora tar ofta stora byggen av kommersiella fastigheter. Drar man bort kommersiella fastigheter ser det lite annorlunda ut.
* Det stora är verksamma över hela landet. Men de är inte lokalt dominerande.

Tittar man i konkurrensverkets analys så redovisar dom att mellan 2009-2012 var det 62% av producerade lägenheter som levererades av mindre byggföretag. Dvs de mindre företagen dominerar bostadsbyggandet.
Detta är verkligheten, som återigen stämmer dåligt med påståenden som bubbelpratare kommer dragandes med i tråden.
Vidare nämns att det 2012 fanns ca 93'700 företag verksamma inom byggsektorn.
På de lokala byggmarknaderna finns det ganska gott om leverantörer, och som levererar i konkurrens.
2017-07-08, 11:49
  #42119
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LordWaldemort
Du svarade inte riktigt på frågan.
Om vi antar att du har rätt med att begagnade lägenheter ska kosta lika mycket som nya. Varför har då produktionskostnaden stigit så enormt. Varför kostade det några hundra tusen att bygga en lägenhet i centrala Stockholm för 20 år sedan?
Som jag skrev kan du inte titta på försäljningspris av en BR. Du vet inte hur stor andel av lånen som ligger på BRF.

Du får istället titta på byggnadskostnad per kvm.
Den var:
1995: 11'471
2015: 32'748

Sedan får du väl försöka reda ut varför den ökat. Finns en del skrivet om det.

Citat:
Ursprungligen postat av LordWaldemort
Det finns en ineffektivitet som stör någonstans i ekonomin för annars skulle det aldrig ha stigit så mycket jämfört med lönerna.
Varför skulle det vara ineffektivitet?
2017-07-08, 12:08
  #42120
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LordWaldemort
IQ-fiskmås?
Svarslös och börjar med personangrepp.

Citat:
Ursprungligen postat av LordWaldemort
Du börjar tjata om pendlingstider i Stockholms län när vi pratar om en polis i Västerås.
Det var tvärtom pendlingstider det handlade om. Gå tillbaka och läs, då ditt minne verkar svikta.

Citat:
Ursprungligen postat av LordWaldemort
Polisen och hans jämlikar kommer finna situationen alltmer ovärd då lönerna står stilla och lägenheter i stans närhet ökar 10% per år. Nä, stockholmarna får väl klara sig utan polis, brandkår, sjukhus mm i framtiden. Dessa kommer inte flytta till Stockholm om inte lönen höjs i takt med bopriserna. De kommer inte tolerera pendling om lönen inte gör det värt det. Attraktionskraften är inte obegränsad. Att du inte håller med om att det är ohållbart får du väl tycka, men jag tror du är rätt ensam.
Detta är bara vad du sitter och hittar på.

Detta kunde sägas för både 10 och 20 år sedan. Stockholm borde vara tomt på folk som utför arbete med låg ersättning. Inga lokalvårdare, ingen dagispersonal, ingen hemtjänst, snabbmatställena har fått stänga. osv.
Är detta vad vi ser?
Eller är det tvärtom så att det inte är något större problem att rekrytera folk.

Det du inte kan ta in är att det tvärtom är gott om folk som vill bo och arbeta i Stockholm. Och att många gör precis som jag skriver. Bosätter sig i utkanten (i vid bemärkelse). Inte bara låginkomsttagare utan över hela inkomstspektrat. Folk accepterar inte bara 40 minuter, utan 90 minuter.
Som jag skrivit tidigare, så får du för dig att människor gör fel om dom inte agerar efter dina preferenser. Det är en defekt du har, inte dom.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in