2017-06-15, 13:46
  #493
Medlem
flashforwards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flashforward
Apropå spekulationer.
Sägs att det handlar om etnisk rensning.

http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=83&artikel=6717705

" De vill ha etnisk rensning av vårt område, säger hon.

Vreden efter branden som tog minst tolv människors liv var på sina håll stor i går. Det blossade upp oroligheter på flera ställen när folk sökte svar på hur ett nyligen renoverat höghus kunde övertändas på bara ett par minuter.

Helvetets portar öppnade sig för bara marockaner, araber, afrikaner, västindier, östeuropeer, det bodde inga engelsmän där, säger hon."

Bra förövrigt att SR tar upp detta. Förjävligt att rasismen bland engelsmän är så stor att man vill bränna ihjäl invandrarna.
Citera
2017-06-15, 13:54
  #494
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av flashforward
Apropå spekulationer.
Sägs att det handlar om etnisk rensning.

http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=83&artikel=6717705

" De vill ha etnisk rensning av vårt område, säger hon.

Vreden efter branden som tog minst tolv människors liv var på sina håll stor i går. Det blossade upp oroligheter på flera ställen när folk sökte svar på hur ett nyligen renoverat höghus kunde övertändas på bara ett par minuter.

Helvetets portar öppnade sig för bara marockaner, araber, afrikaner, västindier, östeuropeer, det bodde inga engelsmän där, säger hon."

Foliehattar finns det ju alltid. Sen är det tyvärr ofta så att hyreshus för mindre väl bemedlade håller lägre kvalitet. Man får helt enkelt vad man betalar för. Det ursäktar inte dassiga byggregler eller brott mot dylika regler men det är rätt tröttsamt med den typen av huvudlösa kommentarer som i intervjun.

Men lita på att det kommer slås på trumman från båda läger. Ukip och dylika kommer säkerligen att försöka slå mynt av det hela och det kommer även deras motparter på andra sidan som kommer att dra på sig offerkoftan och utnyttja situationen trots att det inte var dom som brann inne.
Osmakligt minst sagt.
Citera
2017-06-15, 13:54
  #495
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Megaforce
1: I stort sett alla moderna kylskåp och frysar använder gasol som köldmedia. Mängden motsvarar lite mindre än den minsta sortens engångs gasbehållare som används till campingkök. En video som visar när brandkåren smäller av en sådan: https://www.youtube.com/watch?v=5uupaXiblFc

Finns det brännbara ämnen rakt ovanför frysen så kan det bli en ganska rejäl brand. Då fönstren i de flesta lägenheter var öppna pga värme så kan lågorna snabbt slå ut mot den känsliga plastfasaden då den inte är brandtät på undersidan av de element som monterats ovanför fönstren. Isoleringen i dessa element brinner som bensin.

2: Fasadelementen är ungefär lika brännbara som bensin och tillförs värme underifrån så brinner de snabbt och intensivt.

3: Till skillnad från sverige så finns inga regler för brandlarm. I Sverige måste lägenheter av hyresvärden vara försedda med enskilda brandvarnare. Krav på brandlarm i lägenheter finns inte. Däremot krav på brandluckor i trapphus etc (brandluckorna gör att röken vädras upp som i en skorsten och gör det lättare att ta sig ut). Jag kan inte se på någon video från england att brandluckor varit öppna och ventilerat rök eftersom röken från fasaden var så omfattande.

4: Finns inget sådant krav för äldre hus.

5: Notabelt var att man bara såg få stegbilar och hävare. Jag såg inte vid något tillfälle någon hävare för höghus (dessa klarar höghus upp till 33 våningar/112 meter). Det verkar inte som london har någon HLA hävare för högre höjder än 33 meter (I Göteborg finns hävare för 42 meter vilket är den högsta höjden på de hävare som används i Sverige men höjden beror inte på höghus, utan för att den skall kunna evakuera från vissa av Lisebergs åkattraktioner)

Vid branden i London hade man också problem med att få fram stegbilar och hävare på vissa delar av huset eftersom man planterat träd mellan huset och brandgatan..

Vid höga hus handlar väl mycket om brandsäkerheten om att ha rätt inbyggda säkerhetsfunktioner? Typ brandväggar, sprinklers, rätt byggnadsmaterial osv. Funktioner och material som köper tid för evakuering och då även för att mobilisera brandkår, hävare kan ju inte vara så effektiva i arbetet om vi pratar t ex höjder på flera 100 meter, dvs riktiga skyskrapor.
Citera
2017-06-15, 14:02
  #496
Medlem
skunkjobbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hadtodoit
Och killen som säger på tv. Hans väns frys som sprängdes. PETN är så ostabilt därför folk använder is block eller frysar för att stabilisera det.

Brann mannen sa

Under 29 års erfarenhet har aldrig sätt liknande. Alltså 29 år av bränder inget förlopp som utvecklat sig så här.

Alltså det brinner hela tiden och aldrig så sjukt som så här. Lägenhets brand som sprider sej på under 10 minuter till ett helt hus. Det finns inte.

Dom har kokat PETN så enkelt är det. Det kommer att komma fram.
Men ditt korkade helvete Branden sprider sig väl för satan inte fortare för att den skulle ha uppkommit genom att tillverka PETN Eller menar du att hela kåken var fylld med PETN kanske? Fy fan vad korkade människor det finns och ni skäms inte för att låta alla veta hur korkade ni är.
Citera
2017-06-15, 14:03
  #497
Moderator
Psilosophers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flashforward
Apropå spekulationer.
Sägs att det handlar om etnisk rensning.

http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=83&artikel=6717705

" De vill ha etnisk rensning av vårt område, säger hon.

Vreden efter branden som tog minst tolv människors liv var på sina håll stor i går. Det blossade upp oroligheter på flera ställen när folk sökte svar på hur ett nyligen renoverat höghus kunde övertändas på bara ett par minuter.

Helvetets portar öppnade sig för bara marockaner, araber, afrikaner, västindier, östeuropeer, det bodde inga engelsmän där, säger hon."
A tad bit far fetched, no?

I och för sig naturligt att leta efter nån skyldig när tragedin slår till, dock mer troligt att det rör sig om en olycka parat med undermåligt säkerhetstänk.
Citera
2017-06-15, 14:04
  #498
Medlem
GREKEN1980s avatar
Man arrested after 'taking pictures of the dead' at Grenfell...


Tydligen sa postade han dem online.
Citera
2017-06-15, 14:30
  #499
Medlem
Materialet i fasaden var tydligen polyetylen, dvs samma som i Dubai. Detta borde byggarna har uppnärksammat, det känns som om de inte gått på kompetens utan enbart efter regler.

Jag tror att detta kommer att användas för att avsätta Theresa May. En av hennes närmaste i partiet satt på en rapport om hur illa säkerheten är i höga byggnader i Storbritannien...
__________________
Senast redigerad av Pisseman 2017-06-15 kl. 14:33.
Citera
2017-06-15, 14:34
  #500
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av skunkjobb
Kanske bäst att satsa på en stålvajer så den inte brinner av så lätt. Blaskar man ner sig med vatten så klarar man nog att passera genom eldslågorna om det bara rör sig om ett par sekunder, t ex en enstaka våning där lågor slår ut men är det längs hela jäkla fasaden så är det nog värre med det.

Ytterligare information som verkar tyda på att trapphusen åtminstone var farbara då hela fasaden stod i lågor. http://www.telegraph.co.uk/news/2017/06/14/fatalities-grenfell-tower-fire-confirmed-relatives-desperately/
Läser man om Saber Neda (som saknas) så hävdas att de bodde på översta våningen (eller någon av de översta) och att familjen splittrades vid 03:30 (detta tror jag dock är ett tryckfel baserat på vad som står tidigare och det bör nog vara 01:30 även om det nämns 03:30 två gånger) då han sade åt dem att ta sig ner utan dem. Han hördes senast av 02:20 och då fanns det enligt den skadade (och nu saknade) mannen ingen väg ut.

Baserat på vad som postats tidigare i tråden om de rökventilationssystem som, åtminstone på pappret, skulle installerats under renoveringen och de uppgifter som framkommit så kanske dessa system ändå fungerade då det verkar ha varit folk som lyckats ta sig ut ur byggnaden via just trapphusen. Eller man kan i alla fall hoppas att dödstalen hålls nere och att det såg värre ut på utsidan av kåken än vad det var längs utrymningsvägarna. Annars lär nog dödstalen stiga brant.
Citera
2017-06-15, 14:35
  #501
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av flugrekorder
Det blir vanligare och vanligare i takt med att miljövänliga men explosiva gaser används i kylarna.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1210334/Alert-new-wave-exploding-fridges-caused-environmentally-friendly-coolant.html


Jag vet, gammal artikel och tveksam källa. Men vad gör man inte för att försöka stoppa det här djävla dravlet om att PETN förvarades i kylen..
Precis, tack! Men du är inte först i tråden och tyvärr kommer PETN-idioterna snart tillbaka eftersom de inte läser tråden utan vill bara trolla retarderade idéer.
...
Som sagt, för de som vill lyssna: Eftersom CFC ersattes i en internationell ansträngning p.g.a. att det skadade ozonlagret så har idag kylskåp inte sällan ett köldmedium som är lättantändligt som t.ex. butan- eller propangas. Att kylskåp "exploderar" och antänds är naturligtvis ovanligt men händer. Nästan alla hushållsapparater står för någon andel av bränder. Edit: Förutom förstås, att det i tråden flera gånger har beskrivits en speciell felmod där startrelät börjar brinna. Helt oberoende av vad det är för köldmedium således. Själv hade jag en diskmaskin som började brinna i ett relä.

Vidare, muppon i tråden verkar inte förstå att det inte råder något samband mellan antändningskälla och brandförlopp i stort. Att branden blev våldsam betyder inte att den inte kan ha startats med en tändsticka. För varje kotte som "kokat PETN" hemma går det givetvis tusen och åter tusen vanliga olyckor, varvid PETN-hypotesen är stollig, idiotisk och borde aldrig ha lyfts. Vore det fuffens så kommer det att komma fram, men det går många många olyckor på varje fall av fuffens.

Kan folk i tråden sluta torgföra idiotidéer om PETN, etc, nu? (Naturligtvis inte, folk kommer posta skit som alltid anyhow)
__________________
Senast redigerad av DjILY 2017-06-15 kl. 14:51.
Citera
2017-06-15, 14:43
  #502
Medlem
IQ130s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ghostplump
Jag har jobbat med kylskåp i 20 år och jag har aldrig sett ett kylskåp som exploderat!
Jag vet att brandingenjörer älskar att säga: branden började i kylskåpet, så fort det brunnit i en restaurang så skyller man på kylskåpet, vem skall säga emot!
I ett kylskåp finns normalt en kompressor, en förångare, en kondensor, en termostat, ett startrelä, och ibland en elfläkt. Det här är grejer som normalt brinner dåligt! Startrelät kan bli förkolnat men det sitter oftast bakom en kåpa på kompressorn och dåligt med brännbara saker i närheten!
Isoleringen bakom aluminiumplåt är oftast av självslocknade sort!
Damm kanske brinner bra, måste prova nån gång!

Det finns helt klart andra produkter i hemmet som börjar brinna först!
Och skyller man på kylskåpet av rutin så får man naturligtvis statistik att luta sig emot!
Om det skulle var nåt som kan "brinna" så kanske man skadat sladden till skåpet när man puttat det på plats!

Frysar, kan de explodera? Ryktas nu att det var en frys som exploderat?
Citera
2017-06-15, 14:48
  #503
Medlem
FarbrorAgges avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Praetori
Ytterligare information som verkar tyda på att trapphusen åtminstone var farbara då hela fasaden stod i lågor. http://www.telegraph.co.uk/news/2017/06/14/fatalities-grenfell-tower-fire-confirmed-relatives-desperately/
Läser man om Saber Neda (som saknas) så hävdas att de bodde på översta våningen (eller någon av de översta) och att familjen splittrades vid 03:30 (detta tror jag dock är ett tryckfel baserat på vad som står tidigare och det bör nog vara 01:30 även om det nämns 03:30 två gånger) då han sade åt dem att ta sig ner utan dem. Han hördes senast av 02:20 och då fanns det enligt den skadade (och nu saknade) mannen ingen väg ut.

Baserat på vad som postats tidigare i tråden om de rökventilationssystem som, åtminstone på pappret, skulle installerats under renoveringen och de uppgifter som framkommit så kanske dessa system ändå fungerade då det verkar ha varit folk som lyckats ta sig ut ur byggnaden via just trapphusen. Eller man kan i alla fall hoppas att dödstalen hålls nere och att det såg värre ut på utsidan av kåken än vad det var längs utrymningsvägarna. Annars lär nog dödstalen stiga brant.

Tiden 3.30 kan stämma. Jag läste om en annan familj som tog sig ut efter kl 2.30. Alla fyra klarade sig.

https://www.thesun.co.uk/news/3803160/hero-dad-battles-flames-to-save-pregnant-wife-and-youngest-daughter-grenfell-tower/

http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/hero-dad-separated-daughter-12-10625058
Citera
2017-06-15, 14:53
  #504
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IQ130
Frysar, kan de explodera? Ryktas nu att det var en frys som exploderat?
Häng inte upp dig på "explodera" utan den betydelsebärande informationen här är att kyl- och frys kan ta eld. På baksidan. Och, då köldmediumet är brandfarligt kan det leda till en explosion senare.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in