Citat:
Ursprungligen postat av
Smhf
Det blev för rörigt i JM,s hjärnkontor i dag, hon glömde i:et, vi får förlåta hennes miss.
Det är övertydligt hur hennes logiska tänkande fungerar eller-- inte fungerar snarare.
Det är tydligt att det hon -säger, och det hon -tänker, och -det hon gör
det saknas en gemensam röd tråd, tanke, handling och ord leder inte i samma bana.
Tankarna går i en riktning, orden hon säger är i en annan riktning, och det hon gör och gjort ytterligare en annan riktning.
Hon ser inte sammanhangen
i det hon sagt. För oss som lyssnar så låter det som om hon luras och manipulerar, men det kanske är så här det är i hennes psyke, uppdelat i tre olika spår.
Hon sa att förhållandet med M.R nog skulle ha upphört/runnit ut i sanden när hon väl flyttat till Norge, men säger samtidigt att M.R skulle vara med i Norge och att de då skulle gift sig. I samma mening säger hon att de gifter sig för att M.R ska då få hit sina närmaste, bla flickvän.
De har ju sin överenskommelse. En del av henne kommer alltid att älska M.R.
M.R ställde frågor idag via sin advokat -varför försvararar du mig? (M.R ).
Hon svarar då att hon inte tror att han/M.R mördat hennes pappa.
M.R,s advokat kontrar med att M.R har begått mordet, det är bevisat och hans erkännande är fakta.
Hon säger då att drogerna och inte M.R är skyldig.
Hon måste inom sig vara totalt förvirrad över denne M.R.s helomvändning.
DE har ju en massa överenskommelser, att inte
berätta, utan hålla käften, och de ska gifta sig. Han M.R följer inte deras bestämda men virriga planering.
Hon försöker få honom tillbaka till deras ursprungliga plan, en plan som inte alls är logisk på något sätt-M.R fattar ingenting, han tänker och försöker förstå-
vad menar hon, vad är budskapet, han får huvudvärk av att vara i samma lokal, och lämnar salen, för att lyssna vidare på de alltmer tilltrasslade svaren som Johanna fortsätter att leverera.
När M.R levde tillsammans med J.M så måste han ha varit intrasslad i de här konstiga tankarna och handlingarna men som aldrig stämde med vad som sas. Han måste ha följt med henne mentalt in i hennes tankesnurror, och drogerna gav kanske stunder som gjorde honom "fri " från allt snurrigt.
Johanna såg M.R,s svaghet den där första gången när han stod i dörröppningen, hon såg den förvirrande pojkspolingen, och kanske var blev han fascinerad av denna kvinna som genast tog med honom till sitt eget bo, med blodpropp i benet, hon tog direkt kommandot. Han fick dela hennes säng,och blev hennes piga. Skötte hushållet och de små tvinsen. Han blev duktig på att städa och ställa upp på hennes förväntningar.
Och nu sitter han rakryggad och bekänner det som han inte fick.
Hur ska J.M i sitt snurriga tänkande förstå det här som nu sker. M. R har blivit en annan person, han gråter och erkänner och ber dessutom det tilltänkta mordoffret om förlåtelse.