SZ har många artiklar om gårdagens resultat för Sechzig bl a finns det en intressant bild- och textserie med hela utvecklingen från början till slutet i 2.BL
http://www.sueddeutsche.de/sport/tsv-in-der-liga-das-kioyo-protokoll-1.2591647.
En lång rad dåliga beslut, framför allt grova fel av klubbledningen och en kontinuitet som aldrig fanns, har dessvärre gett det resultat som rimligen kan förväntas: En regelrätt implosion av hela fotbollssektionen inklusive juniorverksamheten.
Jag tror att det största felet var att inte låta Ziffzer & Reuter fortsätta med sina respektive arbeten. Ziffzer sanerade föreningens urusla ekonomi så gott det gick, han är en duktig finansman. Reuter har visat vad han går för som sportchef i Augsburg och gjorde även han ett toppjobb under vidriga förhållanden.
Därifrån har man befunnit sig på en sluttande fotbollsplan som inte gått att räta upp trots, i sammanhanget enorma, men helt verkningslösa investeringar. Enda gången som Sechzig vann 1.BL var 1966, samma säsong som FCB gick upp i ligan. Lagom till 52-årsjubileumet har den ena föreningen arbetat sig till en position som Europas mest välskötta klubb. Medan den andra, med en idiots envishet, har gått exakt motsatt väg. Trots allt, så tog det förvånansvärt lång tid.
Edit: U21 tvångsnedflyttas i Bayernliga, U19, U17 och U16 åker alla ned en liga dvs. inte bara hela proffslaget faller sönder utan alla ungdomar som kan, kommer att lämna föreningen.