Citat:
Ursprungligen postat av
letsdoit
AP kan ha kört, två ihopträngda medhjälpare intagit passagerarsätet och JM och ev. ytterligare en person trängt ihop sig bredvid barnen i baksätet. - Enligt JJ har det varit 3 vuxna, 2 halvvuxna och 2 barn tidigare i bilen under färden till sommarstugan (Tilläggsprot., 17-04-13, del 3 (3), s. 477). - Hur löste man då returen? - En sammansvuren kan ha kört och hämtat några av festdeltagarna + lite tomglas mm).
Vet inte om det har någon relevans men JM själv uppger att Jafars bror var ute på Granliden och hämtade hem Julias bil efter Akis död. Antagligen blev brodern utskjutsad dit av Jafar. Det är så JM förklarar hur alla bilar kom hem.
Först åker hon ju ut själv med Aki (enligt henne själv), sen åker Julia ut i sin bil och skjutsar hem henne i JM:s Volvo, sen åker Jafar ut med sin bror och brodern hoppar då ut och tar Julias bil och på så vis kommer alla bilar hem.
Hon uppger alltså själv att Julia, Jafar samt dennes bror kommit ut i snar anslutning till Akis död. Poängen med att jag tar upp den infon är att jag tror att JM förmodligen regisserade mord nr. 1 ungefär såsom mord nr. 2. I mord nr. 2 har hon ju dock tvingats manipulera in en ny person som ska göra själva grovjobbet. Jafar och David är förmodligen inte så intresserade av att anta det jobbet, särskilt inte efter att det ännu inte kommit några pengar för mordet på Aki trots att det gått 1 år. Ingen vill ju mörda en gång till när man inte fått betalning för mord nr. 1.
Jafar uppger för Mohammed att 1 miljon kronor är en lämplig ersättning för ett mord har jag för mig. JM ville ha någon Calle (?) mördad och för detta lovade hon en summa på 100.000 kr eller vad det var. Det var då Jafar hade sagt att 1 miljon snarare är en mer korrekt summa.
Citat:
Ursprungligen postat av
lasternassumma
Bäst är ju att alltid citera exakt från FUP och även ange dokumentnamn och sidnummer.
Det är ju ett ganska omfattande jobb att alltid göra det, men det är ändå bra att försöka.
Jag tycker ändå, bl.a. med tanke på omfånget, att man bör ha viss förståelse för att det inte alltid görs.
–
Jag delar din uppfattning. Kollar man mina inlägg så använder jag ibland citationstecken utan att exakt återge vad som är skrivet, rent formellt en dödssynd. Att du eller andra minns fel eller skriver fel är inget problem som jag ser det, felaktigheter och oklarheter har en tendens att falla bort ganska snabbt ändå. Rent generellt vill jag påstå att dina inlägg håller väldigt hög kvalité. Det gäller även många andra, inte minst letsdoit.
...sen så är det ju en fara med ryggdunkeri (som jag sysslar med ovan) ty man kan ju hamna i fällan att bli alltför familjär med varandra till den grad att man inte vill förstöra den mysiga stämningen med ifrågasättanden - då kan samtalet bli en dogmatisk ekokammare. Fast där har vi ju som tur är inte hamnat än.
Ergo: Ifrågasätt! Kräv svar från oss som tror på JM:s skuld! Tänk bara på att skippa personliga förolämpningar blott för att någon har en annan uppfattning.