Citat:
Ursprungligen postat av
baldarchin
virgil. dessa virvlar du menar? hoppas inte...
https://i.stack.imgur.com/411YC.jpg
här är en video med ett flyg i vindtunnel. flyget ändrar vinkel. notera hur fint luften slickar vingens överdel. det enda som ändrar det är motorn som är i vägen men detta gäller inte qaher. och inga virvlar finns.
https://www.youtube.com/watch?v=IIHFkp1aAOI
Nej dom virvlarna kallas ändvirvlar.
Jag tänker inte inleda en tröttsam debatt med dig då du vurmar för 313 som fighter.
Huruvida denna skapelse kommer att flyga får framtiden utvisa. Fpl 37 är ett bevis rent aerodynamiskt att sätter man en tillräckligt stor motor på en tegelsten så kan man få den att flyga.
Glid talet på en 37a är samma som för en tegelsten.
Dom virvlar jag pratar om skapas i olika segment över vingen och flygkroppen. Dessa virvlar är unika för varje flygplan.
Dock är det alltid en grundbild som råder. I vissa fall är man inte nöjd med hur dessa virvlar åker över flygplanet och då sätter man dit dessa:
https://en.wikipedia.org/wiki/File:VortexGenerators01.JPG
Jag tänker nu inte prata mer i denna tråden. Vill du försöka fördjupa dig i ämnet så föreslår jag en kurs där ämnet är aerodynamik.
Dock tror jag att du behöver läsa flygingenjörsutbildningen inom försvarsmaktens regi för att få fördjupad kunskap i ämnet när det gäller överljud.
Sammanfattning:
Bilden visar ändvirveln och det är den som gör att tunga flygplan startar med separation. Då den störda luften ligger kvar en kortstund på startbanan. Det är också den virveln som gör att Navigatören/vapen off "goose" dör när "maverik" hamnar i ändviveln. Edit: (Filmen TOP GUN, man vet aldrig idag vad folk vet och inte så jag lägger till denna information.)
Slut på denna utbildning. Jag kan inte förklara för dig att luftintaget på 313 inte fungerar i överljud och i höga anfallsvinklar. Eller rättare sagt jag finner att du inte vill ta till dig informationen.
Som jag sagt tidigare så bryr jag mig inte, både av åldersskäl och allmänt intresse så skiter jag i huruvida 313 någonsin kommer att spränga ljudvallen eller för den delen lämna moder jord.
Det snällaste jag kan säga om denna skapelse är att den ser cool ut. PUNKT
Nu tänker jag inte lägga mer tid på detta för jag känner att du inte ger upp och jag önskar att du får ha din fantasi för dig själv.