Citat:
Ursprungligen postat av
zerxez
Det är inte Robertson som intervjuats i den artikeln du länkar, det är allsköns figurer som har försökt fantisera ihop hur två 400 meter höga skyskrapor som byggts för att stå emot flygkollisioner och diverse annat kollapsat som korthus (den ena efter mindre än en timme) av kontorsbränder högst upp
Med samma logik kan man ju hävda att Sergels torg designats för att stå emot en flygkollision.
Vilket när du tänker efter är helt absurt, men korrekt.
Att något är designat för en flygkollision implikerar ju inte någon garanti för att alla tänkbara scenarion har beaktats. Fukushima är en inte allt för oduglig analogi. Så att använda argumentet att något var designat för ett visst scenario är inte ett argument värt vatten för att hävda att något inte kan ske.
Det enda man kan säga är att det var designat för att klara andra typer av kollisioner under andra förutsättningar. Helgardera dig kan du aldrig göra och argumentet blir än absurdare när man med inte allt för stor ansats kan beräkna att krafterna är i den storleksordningen att en kollaps är sannolik. Större än att det inte kan avfärdas, vilket med rätt stor statistisk övervikt övertrumfar alla samlade presenterade teorier här i tråden.
Sen kan jag tycka att det är fascinerande hur somliga konspirationsteoretikers förmåga till en rimlighetsbedömning tenderar att försvinna totalt när de läst in sig på konspirationerna. För att sedan helt försvinna i att inte ens kunna ompröva argument. " Jag har rätt alla andra har fel, är köpta eller dumma i huvudet" Fascinerande, to say the least.