Citat:
Ursprungligen postat av
Hopes.N.Dreams
På vilket sätt har man försökt skona civila genom att bomba en kemvapenfabrik som tar kål på över 60 människor, däribland de flesta civila? Detta är ju förutsatt att det stämmer, vilket det inte gör. Därutöver, varför bombar man sjukhus efter att man insett de civila offren och deras behov av sjukvård? Varför ger man inte skonar man inte offren genom att upphöra med flygbomberna?
Du är tamejfan helt otrolig. Noll verklighetsförankring.
Du lyssnar för mycket på hatpropagandan mot Assad. Skärp dig nu, du gör bort dig.
Jag kan ge dig många exempel på hur Syrien och Ryssland valt vägar för att förhindra onödiga offer. Exempelvis när de tog tillbaka östra Aleppo och väntade ut folk och terrorister under lång tid, istället för att bomba och kriga.
Naturligtvis uppmärksammade inte Västmedia detta, de påstod att Ryssland bombade fast de inte gjorde det på flera veckor. De bombade t o m sjukhus, påstod SVT. När de istället förhandlade med terroristerna så att de skulle lämna området.
Det var säkert många tusentals civila liv som sparades där.
Ett annat exempel är kampanjen för fred och försoning som man kört länge nu. Över 1400 platser har ingått vapenvila med Assad! Det räddar massor av liv och är en säker väg till fred.
Men det är ju inte du intresserad av, sionistsvin. Säg som det är, du vill inte ha fred i Syrien.