Citat:
Ursprungligen postat av
Draifos
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=98&artikel=6660856
Det här fallet blir ju bara värre och värre. Kan åklagaren verkligen mena allvar med att han vill driva det här vidare mot Linna? Eller kan det vara något taktiskt spel som sedan skall avslutas med att han lägger ner åtalet dagen innan rättegången för att
"bevisningen inte riktigt nådde ända fram"? Jag kan tänka mig att åklagarsidan är beredd att gå ganska långt för att förhindra att förundersökningen blir offentlig.
Det gick ju inte så bra för dig när du gissade senast då du trodde han skulle frias från åtal direkt. Du fortsätter att spekulera vilt.
Vem ska förhindra att FUP blir offentlig? Den gamla fup är redan offentlig och den nya kommer bli det när den är uppdaterad.
Det finns ingen chans som du tror att åkl kommer avskriva åtalet i eller innan maj. Sen i januari har det varit bestämt att åtalet skulle fortsätta mot degosen, fattiglappen, lösdrivaren och soffliggaren Kaj Linna.
Åkl skulle nästan begå tjänstefel om han inte fortsatte med åtalet. Alla i rättsväsendet vet att han är skyldig till åtalet.
Han sitter i sin cell nu och skiter på sig av rädsla för vad dom nya utredarna kommer hitta när dom utreder honom igen.
Lösdrivarens historia är också intressant. Det vi vet att han begått är
Minst ett inbrott i Gislaved
Inbrott mot Ica-Konsum butiken innan mordet
Kalamarksrånet
Det kommer inte bli roligt för fattiglappen, degosen, soffliggaren och lösdrivaren Kaj Linna i maj när han ska sitta och spela trovärdig i rättegången trots bevisen.
Blir han friad i maj kommer han inte våga stanna kvar i Sverige har han sagt. Dom kan utreda fallet i framtiden med framtida DNA teknik. Han kommer inte få en lugn stund.