Citat:
Ursprungligen postat av
Hopes.N.Dreams
Det är inte en semantisk fråga. Underminera eller destabilisera kan man göra för att "tvinga" ett land till att kompromissa eller följa en annan politik. Regimbyte är en helt annan åtgärd med ett annat syfte.
Din hänvisning till Pentangonrapporten är irrelevant eftersom det är något som skedde UNDER kriget i Syrien, inte innan. Ditt påstående var att USA försökt föra regimbyte innan kriget. Titta här: Jag uppskattar för övrigt att du faktiskt erkänner att det var demonstrationer 2011.
VAd gäller USA:s normalisering med Syrien innan upproret kan jag upplysa dig eftersom det är allmänt känt att så skedde:
Eftersom du inte verkar känna till detta allmänt kända förhållande bör man fråga sig om du vet vad du pratar om överhuvudtaget.
Att lägga sig i ett annat lands styre är inte ok. Det strider mot internationell lag, det strider mot demokratiska principer. Det spelar ingen roll på vilket sätt det görs.
Det framgår dock väldigt tydligt att du gillar att USA gör detta, det är därför du inte vill diskutera det och när du tvingas svara på en enkel fråga, så förringar du USA:s uppenbara brott.
Till råga på allt vill du hellre prata om att USA försökt närma sig Syrien. Vilken ynklig hycklare du är!
Som om detta skulle kunna uppväga 6 års beväpning av proxy-krigare, som tvingat miljoner människor på flykt. Idiot!
En enkel sökning ledde mig till lite kuriosa: USA har medverkat till flera statskupper och kuppförsök i Syrien: 1949, 1957, 1986, 1991.
2009 förberedde britterna beväpning av folk som skulle invadera Syrien, 2011 började USA och UK träna och beväpna folk, enligt den här källan:
The US Carried Out Regime Change In Syria In 1949 … and Tried Again In 1957, 1986, 1991 and 2011-Today
http://www.4thmedia.org/2017/02/the-us-carried-out-regime-change-in-syria-in-1949-and-tried-again-in-1957-1986-1991-and-2011-today/
Det syriska folket har alltså drabbats ofta av USA:s maktfullkomlighet, så det är inte konstigt att deras motstånd är så starkt den här gången, de är nog immuna mot USA.
Naomi Klein skriver att när USA planerade invasion av ett arabland efter 9/11, så var flera länder aktuella: Irak, Syrien, Egypten och Iran. Att man valde Irak (efter Afghanistan) berodde på att man ansåg att det skulle bli en lätt seger, landet var ju kraftigt nedgånget pga Västs sanktioner.
Så sluta förringa USA:s brott, Hope, det blir faktiskt anstötligt till slut.