Citat:
Ursprungligen postat av
EatableAcrobat
Hur går en sådan bevisning till?
Jag begriper inte hur Johaugsidan bevisat att hon inte dopat sig med avsikt för att uppnå en prestationshöjande effekt? Om halten hade varit så hög att den inte kunnat förklaras av salvan förstår jag att det hade varit problematiskt för henne, men den låga halten bevisar ju samtidigt inte motsatsen som nämnts i tråden flera gånger.
Kan man i praktiken bli avstängd längre än 24 månader om det är en låg halt (som teoretiskt kan bero på tex. salvan) som upptäcks? Även om man lyckas bevisa att man använt en salva är väl inte det per automatik ett bevis för att man inte dopat sig med substansen i tillägg till salvan?
Detta undrar jag med. Jag vet inte men kan spekulera lite:
Det verkar som att de nationella dopingorganen själva inte riktigt har något klart förhållningssätt. Man beaktar helt enkelt inte de skrivna reglerna så noga eller bokstavstroget.
I Johaug-fallet har nog norrmännen ansett det bevisat att hon inte var grov oaktsam/saknade uppsåt i och med att läkaren gick i god för henne och de menar att hennes förklaring kan vara rimlig utifrån de mängder man tog i blodet.
Även fast ovanstående naturligtvis inte är något bevis utan egentligen har noll värde när man skärskådar det. Men det spelar inte så stor roll. Det är ingen juridisk domstol utan lite mer spel för gallerierna, och hur de känns, vad de kan komma undan med som spelar in.
Det är därför det ska bli intressant med hur CAS agerar nu och resonerar kring domen. För de ska ju vara mer strikt "juridiska" om man ska tro "experterna" media har intervjuat.
Tolkar man reglerna bokstavstroget är det enda rimliga att hon får 4 år, såvida de inte hänvisar till en specialklausul som säger att i specialfall kan reglerna undantas. Men detta är knappast ett specialfall.
Men jag är högst tveksam till att ens CAS kör exakt enligt hur reglerna är skrivna. Det hela blurrar ut i "bedömningar", säkert till en mindre del i CAS dock. Det blir nog mellan 15-24 månader, även fast 4 år är det rimliga enl reglerna.
Man kunde önska att alla gummiband togs bort från regelverket och att man verkligen följer det. Då kan inte en utövare komma undan. Och ju fler som får mildare straff, desto fler vågar chansa med att dopa sig. Därför extremt viktigt att det inte blir något prejudikat att man kan få 75% straffrabatt om man använder en målvakt.