Citat:
Ursprungligen postat av
arbetet
Vem som helst kan se att varken politik eller fakta hade med presidentvalet att göra så varför skulle det ha det i framtida val? Alla prognoser som byggde på just politik och fakta samt statiska analyser slog ju helt fel. Vad tror du att det berodde på och varför skulle det hålla vid nästa tillfälle?
Därför att det inte är samma sak att kandidera för en första ämbetstid som att kandidera för en andra.
Sedan 1900-talets början är det bara fem presidenter som inte blivit återvalda: William Taft, Herbert Hoover, Gerald Ford, Jimmy Carter och George HW Bush.
Historiskt sett är det svårt för en president att bli omvald under besvärliga tider, särskilt om den inhemska ekonomin är riktigt dålig. Andra har inte blivit omvald på grund av oförmåga att göra avtryck i historien, ie bristande popularitet.
Donald Trump var ett oskrivet blad i politiska sammanhang och det spelade tillsammans med hans vallöften och skickliga mediestrategi en väsentligt anledning till att han i slutänden blev president.
Om fyra år har väljarna fyra års erfarenhet av Trump. Jag tror inte att han kommer att kunna bli återvald om han inte har något mer att erbjuda väljarna än vad han hade förra året. Främst tror jag att han behöver visa resultat och vinna popularitet hos bredare väljargrupper. Det gör han inte genom att twittra eller ge tv-intervjuer.
Jag har svårt att se att historien saknar betydelse när det gäller vem som blir återvald och vem som inte blir det. Människan är trots allt den samma. Det som gällt tidigare gäller också för Trump om han ska bli återvald. Det är min gissning.
Det stämmer att prognoserna slog ordentligt fel inför valet förra året, men det är irrelevant.