Citat:
Ursprungligen postat av
Kinuski
Jag tror det är ett rimligt antagande, att den/de skyldiga har lokalkännedom om dumpningsplatsen, oavsett om dumpningen skedde i ljus eller mörker.
Det förefaller rimligt ja. Inte minst om det skedde i direkt anslutning till försvinnandet.
Citat:
Ett alternativt antagande, som egentligen också vore lokalkännedom, om än lokalkännedomen förvärvats i efterhand - alltså rekognoscering gjorts efter det/de initiala brotten: dråp/mord, frihetsberövande, misshandel, våldtäkt e d. Det vore på sätt och vis ännu kusligare, eftersom det skulle indikera att BO hållits levande eller mördats och förvarats på annat ställe, tills en den slutgiltiga dumpningsplatsen.
Min enda poäng var egentligen att kasta ljus (pun intended) över hur pass ljust det var vid tidpunkten för försvinnandet.
Betraktar man 45 minuters bilkörning i direkt anslutning till försvinnandet så var det sannolikt dagsljus vid ankomst till fyndplatsen. (Mer eller mindre, lite beroende på hur pass lågt/högt molntäcke det var.)
Lägger man till lite tid för att begå ett mord och eventuella övergrepp samt svepa in och sänka en kropp torde ditt alternativa antagande kunna äga viss riktighet.