Citat:
Ursprungligen postat av
Anonymare
Om du orkar läsa sidan 12 så finner du en trovärdig förklaring kring problemet med upprättandet av protokollet, som sedan ordnade upp sig efter några dagar. Det var alltså inte så att det ändrades i efterhand för att revidera verkligheten utan för att det var tekniska/praktiska problem med att få in korrekt information från första början.
Nu yrar du. Ändringarna beskrivs som "behövliga ändringar" men dessutom hade Irmeli lite svårt tydligen att förstå Gehlins instruktioner. Klart är i alla fall att jäviga Irmeli förde in ändringar i förhöret, trots att hon var avstängd från utredningen. Detta är extra allvarligt eftersom (1) inget spelades in, (2) Irmeli avslöjat sig som Assangehatare i sociala medier, och (3) dessutom var kompis med AA. En skandalös brist på rättssäkerhet för den misstänkte med andra ord.
HDs motivering till varför häktningen skulle kvarstå var att det var i allmänhetens intresse att förundersökningen fortskred. (Trots att det inte var detta överklagandet handlade om, och trots att förundersökningen kunde fortskrida utan häktning.)
Om det nu är i allmänhetens intresse ATT fallet drivs vidare, då är det även i allmänhetens intresse HUR fallet drivs vidare. Allt trixande med förhöret av en jävig Assangehatande polis är alltså av största möjliga intresse. Det är viktigt att det utreds. Det är även sorgligt att Irmelis jäv aldrig utreddes. Det startades aldrig ens en förundersökning! Trots att det hade varit i allmänhetens intresse.
Det säger sig självt: Är det i allmänhetens intresse
att en förundersökning bedrivs, då är det minsann minst lika stort intresse
hur denna bedrivs. Och Assangefallet verkar bara vara en enda stor skandal - i allmänhetens intresse - vad gäller hur polis och åklagarmyndighet och även domstolarna själva betett sig.
Men om domstolen nu säger att det är i allmänhetens intresse, då är misskötseln av fallet även den i allmänhetens intresse. Trixande med förhör, hemlighållna viktiga SMS och av svenska domstolar godkända maktmissbruk som det godtyckliga frihetsberövandet.
Allt detta är i allmänhetens intresse. Inte bara att anklagelserna utreds.