Citat:
Ursprungligen postat av
lacrima
Sista länken går inte att läsa utan att vara medlem, kan du citera lite vad som står där.
Förstår inte varför altanen är byggd så det bara ser rörigt ut. Inget badkar i så pass stor toa var ett minus imo. Varför har de placerat toastolen längst in... ja ja petitesser kanske men jag ser bara fördelar med att ha toastolen nära både dörr och befintliga skåp. Kritvitt utvändigt gillar jag men invändigt är det väl mest för att det är lättsålt.
Tongångarna är minst sagt annorlunda nu till skillnad mot för ett år sedan. Då rådde mäklaren köpare som var sugna på att bara byta tapeter att hålla sig undan – här behövde man ta till "det tunga artilleriet", skrev mäklaren Jonas Nilsson.
– Det var verkligen något att bita i. Det gick inte att få det i visningsdugligt skick så det var bara att hitta någon som verkligen kunde lösa det, säger Jonas Nilsson när han tänker tillbaka på försäljningen .
Han tillägger.
– Huset var i extremt dåligt skick. Det går inte att beskriva det för den som inte hade varit där.
Efter stor uppmärksamhet från media blev huset en lokal kändis och ett 70-tal personer var med på visningarna. Till slut såldes det för strax över en miljon kronor till personer som arbetade inom byggbranschen.
Bland annat stod följande i mäklarannonsen som publicerades:
”Inga interiörbilder kommer att publiceras, du förstår när du kommer på visning … Att plocka in en besiktningsman är inte värt pengarna, huset är inte möjligt att besikta”.
Efter ett stort ansiktslyft är huset åter till salu – denna gång ligger utropspriset på 2,8 miljoner kronor, alltså något saftigare. Fasad, golv, fönster och gräsmatta. Nästintill allt är utbytt.
– Jag vet inte hur det såg ut innan – men det har gjorts en grundlig renovering. Det blir intressant att följa, säger den nye mäklaren Jörgen Åström.