Citat:
Ursprungligen postat av
Joe Blow
Det är lika ledsamt som komiskt att läsa allas fantasier skena iväg och torgföra sina övertygade uppfattningar baserat på ett i alla delar uselt TV-program.
Jag anser att vi har diskuterat Marks och Bosses nya fynd på ett ganska konstruktivt sätt. Flera flashbackare har ifrågasatt detaljer men på det stora hela verkar de flesta finna Marks och Bosses slutsatser mycket intressanta. Personligen tycker jag inte TV-programmet är uselt, även om jag förstår att du och en till person (Börje Öhman) förmodligen nog gör det. Och även "Mr.P" förstås!
Citat:
Ursprungligen postat av
Joe Blow
Ni som diskuterar cykeln är till exempel helt övertygade att ni vet vilken det är.
Den enda röda damcykel (som beskrivningen är av cykeln av vittnen) som hittats är den som Mark och Bosse har hittat. Eller har du något tips på en annan röd damcykel som kan kopplas till Eva och mordet?
Citat:
Ursprungligen postat av
Joe Blow
Ingen av vittnena har mig veterligen beskrivit den i någon större detalj. Det fanns nog en hel del damcyklar i Kramfors och skapligt stor sannolikhet att den var röd.
Det fanns det säkert. Kan du koppla någon av dessa röda damcyklar till Eva-mordet?
Citat:
Ursprungligen postat av
Joe Blow
Det skadar inte att vara lite sansad och inte tro på allt som sägs i TV av två professionella skrävlare. Riktiga, seriösa och skickliga mordutredare har en helt annan framtoning än dessa två karikatyrer. Som framgått tidigare i tråden så var tydligen några av rikskrim på plats veckorna efter mordet för att leda eller assistera utredningen. Även om de lokala clownerna var värdelösa skulle dessa garanterat inte missa att nagelfara Herr P in i minsta detalj.
Mark Safarik: 23 år som profilerare på FBI JÄMFÖRT MED: den anonyme användaren på flashback "Joe Blow" = jag väljer Mark alla dagar i veckan.
Bo Åström: utredare med en otrolig erfarenhet från mordfall JÄMFÖRT MED: den anonyme användaren på flashback "Joe Blow" = jag väljer Bo.