Citat:
Ursprungligen postat av
sluggern375
Imponerande med Birminghamspelarna! När sålde du dom? Hur la du ut dom? Buy now eller lågt utgångsbud? Jag sålde mina igår kväll runt 21 och fick väl ungefär 4-5k för alla. Jag lägger ut mina på några 100 coins över lägsta buy now på marknaden. Så du fick ju en rejält mycket högre prisökning än mig. Hade vart intressant att höra hur du gjorde.
Bundesligaspelarna har jag sålt av till typ 200-300 över det jag köpte dom för. Kommer inte bli någon ökning framöver och hade så jävla många så de tog bara upp plats i trade pilen.
De enda spelarna jag håller på är Aston Villa-spelarna. Varför vet jag inte egentligen. Men är riktigt missnöjd med ökningen där. Knappt en bråkdel av det som Birminghamgubbarna gick upp.
Har sålt någon Birminghamspelare igår och några imorse. Har kollat lägsta BIN och lagt mig 3-400 under dem. Lägger mig avsiktligt inte 100 under, för jag tippar att några av köparna är de hoppas på minimal profit från vidareförsäljning.
Exempel: Spelare X lägsta BIN ligger på 5700. Jag lägger ut min för 5600. Med EA tax om någon säljer vidare är det en minusaffär att köpa kortet för vidareförsäljning. Om jag däremot lägger ut för 5300, finns det någon som hoppas kunna sälja kortet för 5600 = 300 i profit - 280 i tax = 20 coins.
De jag fått mest för är några rare silver som spelat som varit icke-engelsmän. Där fick jag 9300 för en skotte eller walesare tror jag, som det inte fanns några lägre BIN på.
Jag ska hålla på mina Villa, CSKA och Bundesligaspelare till ikväll och se om de lyfter något. Nuri Sahin har gått från 950 -> 1200 coins sen imorse, så det kanske fortsätter stiga. Tänker att Bundesligaelvan är ju mest attraktiv av MM så den bör ju stiga.
Jag försökte pussla ihop en sydafrika-elva men kom fram till att det är sjukt ovärt.
Med spelare jag hade i klubben + två guldsydafrikaner fick jag ihop 99 chemistry. orkar inte köra 10 st quits med kontrakt för att få hem ett gold pack.
Det är ju bara räkna - 350x9 (priset för övriga laget) + 400 per sydafrikan = 3950. + 11 contract cards, 150 st = 5600 coins.
Packet man får är värt 5000.
En SBC challenge är trasig om belöningen du får är sämre än investeringen. Sydafrika-SBC är broken per default, då den inte går att lösa billigare än 5000 coins om du inte packat någon av sydafrikanerna och har loyalty. Idiotiskt.