Citat:
Ursprungligen postat av
fitz-hume
Ge gärna ett exempel på ett demokratiskt land med yttrandefrihet som direkt allierar sig med Ryssland och Syrien.
Vid presidentvalet 2000 fanns en enda kandidat att rösta på - Al-Assad. Tror du på fullt allvar att där saknades opposition? Syrien befann sig inte i krig då.
Som jag har sagt flera gånger här nu: Folket i Syrien har valt al-Assad till president. De hade också val till parlamentet våren 2016, flera partier är representerade i parlamentet och man har rentav en kvinna som talman, vilket jag ser som ett stort framsteg. En av al-Assads närmaste rådgivare är också kvinna.
Trots eller kanske tack vare att många etniska grupper, olika religioner osv finns i Syrien har man levt i fred med varandra fram till 2011.
Citat:
Ursprungligen postat av
fitz-hume
Ett internationellt krig pågår just nu i Mellanöstern. Det handlar inte bara om Syrien och Irak. Det är många länder inblandade. I Syrien är både IS och Al-Assad tillräckliga skäl för att göra en internationell intervention. Att då hänvisa till Syriens suveränitet är löjligt.
Nej, det är inte löjligt att hänvisa till ett lands suveränitet. Tvärtom, det handlar om att visa varandra respekt, trots olikheter, det handlar om att undvika krig och lösa konflikter med fredliga medel så långt det överhuvudtaget är möjligt.
Att som du sitta i trygga Sverige och förespråka krig mot andra länder är däremot inte bara löjligt, det är oförskämt och ociviliserat.
Vadå "internationellt"? Vad menar du?
USA, Saudi, Turkiet, Storbritannien, Frankrike och Israel är de som driver kriget mot Syrien. Låt oss vara konkreta och tydliga. De betalar Nusra & co och IS för att störta Assad.
Vad menar du att en intervention skulle syfta till? Du uttrycker dig förfärligt illa. Om man förespråkar en intervention, som innebär fler döda och ännu fler människor på flykt, så får man för helvete vara tydlig med vad man menar. Eller vill du bara skapa ännu mer kaos i Syrien?
Så var nu ärlig och säg vad syftet med en intervention skulle vara! Det är kanske bäst att ge dig svarsalternativ, så du förstår frågan:
Skall en intervention bekämpa al-Assad och den syriska armén?
Eller skall interventionen bekämpa terroristerna; Nusra & co och IS?
Och i själva verket är det ju så, att Syrien redan är invaderat. USA vill ju bedriva krig utan att offra amerikanska soldater och de har hittat den perfekta lösningen. Kriminella som inte skyr några medel, rekryterade från världens alla hörn i syfte att just skapa kaos i landet och tvinga ledare att avgå.
Snacket om intervention från Hillarys och medias sida syftar nog mest till att dölja verkligheten, man låtsas att man inte har trupp i Syrien, vilket man ju har, men de lyder inte under krigslagar utan de är vanliga kriminella.
Så jag misstänker att du bara upprepar ord från den amerikanska propagandan utan att veta vad du snackar om.
Edit: Men du är väl åtminstone medveten om att USA bombar i Syrien? De har hållit på i 2 år utan att IS har tagit så värst mycket skada. Mystiskt, eller hur.