Företag som fortfarande gör PK-reklam, är de efter i utvecklingen?
Mycket har hänt i Svearnas Rike på kort tid. För blott 6 år sedan så fanns det inget invandringskritiskt parti i riksdagen. I all existerande offentlighet så lovordades invandringen, mångkulturen, mångfalden, och det talades hela tiden om hur synd det var om alla icke-vita, och att dessa goda människor som är lika intelligenta och kunniga som oss, ändå behöver extraprivilegier och extrahjälp och extraresurser på alla möjliga sätt och vis. Deras behov sätts först, och deras kultur ska uppmuntras och kulturorganisationer för icke-vita etniciteter ska finansieras med svenskars skattepengar.
Sedan rubbades bilden. Folket tyckte tydligen inte som alla dittills existerande riksdagspartier, och folk tyckte tydligen inte som alla etablerade medier i landet. Trots all totalt ensidig propaganda från partierna och medierna år ut och år in. De etablerade mediernas och partiernas svar på det var ännu mer intensiv propaganda, och en än större hängivenhet till smutskastning av alla som tyckte något annat än de i invandringsfrågan, eller ens nämnde felaktigheter i propagandan för invandring. Så såg det ut, fram till hösten 2015. Då blev resultatet och den utopi som etablissemanget arbetat för i alla dessa år en fullt utblommad verklighet. Nu var invandringen fri! Vi klarar detta, sa alla etablerade medier och partier förutom sverigedemokraterna. Inga problem! Detta är en ekonomisk vinst! Det är en översvämning av berikning! Sveriges framtidsutsikter är bara rikedom och paradis! Alla såg framför sig berget av guld vi alla snart skulle bo i. Vi klarar detta, sa Löfven. Nästa dag var vi tvungen att arbeta för invandringsstopp, sa Löfven.
Därefter har tonen snabbt ändrats. Invandringen som var en vinst för samhället och ett ekonomisk underverk, var helt plötsligt orsaken till en nära förestående ekonomisk och samhällelig kollaps. Invandrarna var helt plötsligt en enorm ekonomisk börda vi bara sett början av, och invandrarna var helt plötsligt enormt kriminella av sig och invandringsvågen var en våg av laglöshet som polismyndigheten inte kunde hantera. Helt plötsligt var många av de sanningarna om invandrare, och även andra icke-vita etniciteter som zigenare, inte "rasistlögner" längre, utan sanning även hos de politiskt korrekta medierna och partierna.
Helt plötsligt var det där invandringskritiska partiet som inte fanns i riksdagen före 2010, inte bara stödda av 6%, och ej heller 13% 2014, utan i många mätningar hamnade de över 20%, som högst 26%, och var ibland största parti, men låg alltjämt iallafall i samma liga som de största partierna, moderaterna och socialdemokraterna. Helt plötsligt på bara några år, var samhällsklimatet helt förändrat. Svenskarna, som etablissemanget hela tiden påstod förut, var inte mot invandringen, men nu är minst 1/4 offentligt det, mest troligt egentligen många fler.
I detta nya samhällslandskap vi befinner oss i, så blir det tilltagande besynnerligt att beskåda företag i detta land. För några år sedan, så var det tillsynes bra reklam att vara politiskt korrekta. Du fick bara positiva skriverier i etablissemangsmedia, och omskrevs gjorde du garanterat, för PK-media skriver om allt "positivt" de kan hitta om invandringen. Startade du en politiskt korrekt kampanj för "utsatta icke-vita", så hyllades du i spaltmeter i alla etablerade medier. Gjorde du en "normkritisk" reklamannons så prisades du som en gud av PK-media. Om du "tog avstånd från SD och rasism och främlingsfientlighet" så lovordades du för ditt påstådda "mod, rättvisepatos, medkänsla och godhet" från etablissemangsmedia. Och så vidare, och så vidare...
Så var det förut. Det var uppenbart för många mer insatta och nyktra icke-politiskt korrekta analytiker att svenska folket inte alls höll med om invandringen. Egentligen repeterade PK-medierna det själva, genom sina ständiga skriverier om hur rasistiska det svenska folket var, men trots det vara alla tydligen för invandring. Beviset har vi idag några år senare. Svenskarna höll aldrig med, men av någon anledning visade de inte det förrän nu. Om nu en fjärdedel av landets befolkning kan tänka sig att rösta på sverigedemokraterna, hur många sympatiserar då inte med en dramatiskt minskad invandring? Om nu så många är invandringskritiska, hur många kan då tros egentligen sympatisera med etablissemangets invandringsidéer? Antagligen är det rätt få i den skaran.
Frågan blir då varför det fortfarande finns företag som gör politiskt korrekt reklam. I dagens politiska landskap finns det ju inte längre några tvivel om att det inte är gynnsamt för företaget, utan snarare bara skadligt. Folk är less på PK-budskap. Folk blir irriterade på heliga politiskt korrekta godhetsapostlar. Det är förståeligt om företag för några år sedan inte var politiskt insatta utan bara läste på den yta som etablissemangsmedia är, och därför i sin naivitet trodde att reklam med PK-propaganda var bra reklam för företaget, men idag är det bevisat att få sympatiserar med ett sådant budskap. Men ändå ser vi nu och då hur det ploppar upp politiskt korrekt reklam från företag. Frågan man onekligen ställer sig är varför. Det är uppenbart att det inte är gynnsamt för dem, åtminstone inte längre. Är de företagsledare som fortfarande kör på detta koncept rätt efterblivna? Är de så tröga och dåliga på att märka att det mediala och politiska samhällsklimatet är helt annorlunda än för några år sedan?