Citat:
Ursprungligen postat av
mattep74
Kanske inte ska korka upp champangen än, Obama förlorade ju första debatten också för fyra år sen, men i de andra så förlorade han inte.
Trump var inte speciellt uppfostrad, avbröt henne massor
Absolut! Det är ju gammalt talessätt att demokraterna är sina egna värsta fiender...

Men det verkar allt som både Clinton och hennes stab är ganska slipad, så man kan ju inte säga att man inte blev lättad av debatt-utgången?

Att få väljarna ut ur stugorna är ju dock den stora uppgiften nu, och jag hoppas att demokraternas "ground game" där är lika trimmat och aktivt: De få uppgifter om detta jag hört tyder på det, men personlig och nära kontakt, från volunteers etc., ut till allmänheten kan aldrig underskattas! Voter registration och guidning i hur och var man röstar är en av de mest effektiva arbetsmetoderna i "dollar spent" gentemot inkommande röster, om jag minns någon gammal statistik rätt? Så mer kampanjpengar till det, oavsett hur läget ser ut!
Nu pekar ju tyvärr det mesta på att det blir det gamla vanliga "close race" (vilket amerikansk media i högsta grad tjänar på och tyvärr
väldigt tydligt arbetar för, vilket inte minst märkts nu senaste veckorna), men om Clinton hypotetiskt sett skulle lyckas
Mondale:a the Donald så skulle ju detta vara en väldigt tydlig signal om vad den amerikanska allmänheten frågar efter.
Och att the Donald skulle vara en allmän- och regelvidrig debattör, och moderatorn inte våga göra något åt detta av rädsla för att bli kallad "biased", var ju tyvärr helt och hållet väntat.

Jag är dessvärre pessimistisk om att sådant beteende kommer ge några avtryck i opinionssiffrorna...