Citat:
Ursprungligen postat av
nygard
Djupt imponerad av era fotbollskunskaper
Enligt tillförlitliga WhoScored har Lewicki en passningsprocent på 86%. Det har man inte om man är en usel passningsspelare. Sen har han aldrig varit tänkt att fungera som playmaker, utan en mer tillbakadragen mittfältare som ska hålla rent framför backlinjen och det klarar han bra. Ibland till och med riktigt bra, som hemma mot AIK.
Vi kan istället tala om Adus dåliga närkampsspel. Det märktes tydligt mot Göteborg. I vanliga fall brukar vi kunna vinna tillbaka bollen snabbt när vi förlorat den vid anfall. För att kunna fortsätta trycka på. Mot Göteborg var vi dåliga på det och fick alldeles för korta anfall.
Det var istället Göteborg som lyckades med att snabbt vinna tillbaka bollen.
Vi behöver annars en defensiv mittfältare som täcker upp när båda ytterbackarna går upp och för Eikrem som i sin fria roll ofta kan lämna yta bakom sig. En defensiv mittfältare som kan stoppa anfall och vinna tillbaka bollen. I den rollen gör Lewicki det alltid bra.