Citat:
Ursprungligen postat av
lacrima
Hur pedofiler fungerar är naturligtvis individuellt och det finns lite olika varianter men du kan ju inte mena att du inte vet att vissa pedofiler inte inser sina egna brister och hävdar att barnen lockar dem och visar dem att de vill ha dem på ett sexuellt sätt, de lägger en sexuell makt hos barnen som de inte kan motstå.
Ingen pedofil anser att den är sjuk, och det är just sjuk en pedofil är.
Disciplina jämställde föga förvånande alla män med sjuka människor, och kvinnor med oskyldiga utsatta barn. Och du tyckte det var en bra liknelse
Den här tråden handlar om kvinnor som lockar på riktigt. Som använder sig av makten de har pga testosteronet. Kvinnor har ingen makt över eunucker.
Citat:
Ursprungligen postat av
BigFatCone
Det är ju viss skillnad på det och på att till exempel skicka massa porriga bilder som man vill ha bekräftelse för till någon som kvinnan ifråga har sagt att hon inte vill få inviter från trots att hon vet att 1) snubben blir kåt av bilderna och 2) snubben vill specifikt ligga med henne.
Om det inte är ett sätt att försöka använda sin sexuella "makt" så vet jag inte riktigt vad.
Äggsacktly well put.
Inga barn lockar på riktigt, barn är oskyldiga
Citat:
Ursprungligen postat av
demonmormor
Ja, är inte det rätt uppenbart att scenariot jag beskrev är fantasier och spekulationer om vad som krvs av en kvinna för att bli en trophy wife? Du pratar om något HELT annat.
Ja jag pratar om sexuell makt vilket är trådens ämne. Den sexuella makten handlar om att locka men inte ge.
Citat:
Ursprungligen postat av
lacrima
Ja det motsäger jag inte men vart den liknelsen kom in i bilden vet jag inte riktigt. Detta är ju ett sidospår och inget som ska ses som en absolut sanning för alla.
Det är väl ingen som sagt att det inte finns kvinnor som vill locka till sig män osv. Det är ju generaliseringar som gör att allt blir en rörig soppa och svårt att förstå om man inte försöker sätta sig in i alla olika aspekter som människor har. Jag drog parallellen mellan de män som envist hävdar att kvinnor har all makt. Det finns kvinnor som har makt och det finns män som blir offer, likväl som det finns kvinnor som blir offer och män som har makt -sexuell, emotionell, social osv.
Det finns få män som anser att kvinnor har all makt alltid.
Däremot finns det gott om kvinnor som vill hävda att de alltid är offer.
Citat:
Ursprungligen postat av
Disciplina
Fast det exemplet är en aning överdrivet, det är ju knappast en nödvändighet att bli troféhustru och hemmafru bara för att man använder faktiskt sexuell makt - tvärtom är det ett ganska dåligt exempel eftersom du antyder att det fortfarande inte sker på kvinnans egna villkor, utan du får det snarare att låta som att kvinnan anstränger sig för att tillfredsställa makens sexualitet i det scenariot. Du målar tvärtom upp en situation där mannen har makten, och kvinnan inte kan avvisa honom utan negativa konsekvenser.
Korrekt
Citat:
Jag vill snarare tala om hur kvinnor kan uttrycka sin sexualitet på egna villkor, typ genom att ladda upp en instagrambild där man känner sig särskilt sexig - Okej, dåligt exempel eftersom det inte har så stora personliga vinster förutom en viss statusboost, men jag har ärligt talat inte så mycket mer.
Om en kvinna är exhibitionist, och njuter av att andra ser henne, och drar till sig voyerer så är ju det helt i sin ordning. Att visa upp sin kropp och förespegla att kontakt kommer leda till vidare kontakt är inte ett uttryck för sin sexualtiet utan ett uttryck för makt.
Det finns många kvinnor som har upptäckt den makten när de började få former.
Citat:
Dessutom verkar du inte riktigt förstå liknelsen. Poängen är att flashbackspöbelns retorik kring "kvinnors sexuella makt" påminner om pedofilers sätt att rättfärdiga sina handlingar, i att de helt ignorerar det faktum att offret har en egen vilja.
Nu har ju ingen handlat här.
Det är en i tråden på flera sidor som uttryckt önskan om mercyfuck, det är en ganska ovanlig hållning.
Citat:
Alltså, jag vill inte likna kvinnor vid barn - jag vill likna kvinnohatare vid pedofiler. Och innan du kommer med nästa invändning så; Nej, det innebär inte att de skulle vara jämbördiga i alla aspekter, bara i det specifika hänseende som jag tar upp i min liknelse.
Din liknelse skulle funka med våldtäksmän som säger hon ville själv- längre funkar inte parallellen.
Citat:
Öh... jo, du gör det just nu?
Ja jag ja, jag gillar inte narcissister. Men de flesta män och kvinnor beundrar Marilyn.
Citat:
Fast då tar du ju bara upp hur män influerar kvinnors sexualitet ännu en gång, genom ett jungfruideal där kvinnor inte förväntas uttrycka sin sexuella lust genom att vara tillgängliga.
Skitsnack - kvinnor förväntas vara ärliga, inte skicka ut signaler att de är parningsvilliga och brunstiga om de inte är det.